9 °C

'Ukrayna', Türkiye'yi sıkıntıya sokar mı?

Kış ayları öncesinde doğalgaz tedariğinde sıkıntı olup olmayacağına ilişkin konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Doğalgaz temininde Ukrayna'dan kaynaklı olabilecek sıkıntı yaşanma ihtimali var" dedi

'Ukrayna', Türkiye'yi sıkıntıya sokar mı?

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in enerji gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Kış ayları öncesinde doğalgaz tedariğinde sıkıntı olup olmayacağına ilişkin açıklamada bulunan Bakan Yıldız, "Böyle bir ihtimal var ama son 1 hafta içerisinde Avrupa Birliği Rusya ve Ukrayna karşılıklı adımlar atıldı. Görüşmelerde ilerleme oldu. Biz doğalgazın yarısını Rusya'dan alıyoruz. Ukrayna'dan kaynaklı olabilecek bir ihtimal var. Jeotermali artırmamız lazım. Her şeye karşı çıkmamamız lazım. Su kaynaklarının azalması enerjiye olumsuz yansıdı." ifadelerini kullandı.

Alternatif enerji kaynaklarının artırılması gerektiğini söyleyen Yıldız, "Her şeye karşı çıkılmaması gerekiyor. Doğalgazda en önemlisi Ukrayna'dan gelecek miktar" dedi.

"2 milyar lira civarında BOTAŞ zarar ediyor"

Bakan Yıldız, doğalgazda indirimin olup olmayacağına ilişkin ise, "Türkiye'nin ham petrol varil fiyatlarına endeksli ama 6 ile 9 ay arasında fiyatlara yansıyan bir durumu var. Ancak biz hala son yapılan fiyat düzenlemelerine rağmen aldığımız fiyatın daha altında satıyoruz. 2 milyar lira civarında BOTAŞ zarar ediyor. Biz zaten zarar ediyoruz. Alacağımız her indirim, bu zararın telafi edilmesi için kullanılacak. Biz indirim talep etmekte haklıyız ama bu indirimin ne kadar olacağını göreceğiz" şeklinde konuştu.

"Boru özelleştirmeyeceğiz"

Borda özelleştirmenin söz konusu olmadığını açıklayan Yıldız, "Boru özelleştirmeyeceğiz. Herhangi bir özelleştirme programımız yok. Borun kamuda kalmasıyla alakalı net bir mesaj veriyoruz. Ne Türkiye'nin ne de AK Parti hükümetinin borun özelleştirilmesiyle alakalı bir düşüncesi yok" dedi.

Enerji Bakanı gündeme dair şöyle konuştu:

Petrolün varil fiyatlarındaki düşüş Türkiye'ye olumlu yansır

Fiyatlarda 3 defa üst üste indirim oldu. Yalnız ham petrol varil fiyatlarında yüzde 25'lik düşüşün aynı zamanda petrol fiyatlarında dünyada düşmediğini görüyoruz. Fiyatlardaki düşüş Türkiye'ye olumlu yansır. Düşüş 1 yıl sürerse bütçenin yükü yüzde 10 hafifler.

Petrolün varil fiyatı 110 doların üzerinde seyrettiğinde bunun spekülatif olduğunu söylemiştim. Şu andaki 85 -86 dolar seviyesindeki varil fiyatı Türkiye için iyi bir seyir olarak söylebiliriz. Petrolün varil fiyatlarındaki düşüş Türkiye'ye olumlu yansır.

Soru-cevap:

IŞİD, Kuzey Irak'taki dengeleri değiştiren bir aktör oldu. Türkiye'nin bölgesel kürt yönetimi ile kurduğu yakın enerji işbirliği, bu gelişmelerden nasıl etkilenir?

IŞİD özellikle yalnızca Kuzey Irak'ta değil Irak'ın tamamında istikrarın tehdit edilmesinde önemli bir unsur haline gelmiştir. Bölgedeki son durum projeleri etkiledi. IŞİD tehdidi enerji açısından sıkıntılar doğurdu. Sevkiyatın sürmesi için çalışıyoruz. Biz şu anda sevk eden petrolün en az 7 katını daha sevk etmeye hazırız. IŞİD enerji projelerini tehdit etmiştir.

Sevkiyatın durması gibi bir risk görüyor musunuz?

Şu anda sevkiyatın durmasını gerektirecek herhangi bir husus yok. Orada sevkiyatın daha da hızlanması lazım. Sevkiyatlar eğer isterlerse 300 bin 400 bin varilleri üreteceklerse biz sevk etmeye hazırız.

ABD eski Bakü Büyükelçisi ve Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Matthew Bryza, Kuzey Irak petrolünün Türkiye'deki çözüm sürecini kolaylaştıran bir öneme sahip olduğunu savunuyor ve "Türkiye, stratejik netlik ortaya koymazsa barış sürecinin devamı zor olabilir" diyor. Ne dersiniz bu yoruma? Son gelişmelerden sonra Türkiye'nin politikası, sözü edilen stratejik netlikten uzaklaştı mı? Bir belirsizlik mi oluştu ki bu yorumlar yapılıyor?

Bu yoruma katılmıyorum. Burada tampon bölgeden bahsetmiyoruz uçuşa yasak bölgeden bahsediyoruz. Eğer bizler dünya olarak insanlık olarak ekonomiyi globalleştirmeye yönelik çabaları insalığın globalleşmesi için yapmaya çalışsaydık bunlar olmazdı. Kimyasal silah kullanmadan önce orada ölen 250 bin insanın makul gerekçe ile öldüğünü mü söyleyebiliriz. Kobani'deki insanların hukuku bizi ilgilendirir. IŞİD'e karşı hassasiyet çok önceden oluşmalıydı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.