193 hissenin fiyatı 1 doların altında

Türk Lirası’ndaki sert kayıp Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin hisse değerlerinin de erimesine neden oluyor. Borsada 193 şirketin hissesi 1 doların altında kalırken 212 şirketin hissesinin değeri de 1 Euro’ya ulaşamadı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Şebnem TURHAN

Türk Lirası varlıklarında sert değer kaybı, haftanın ikinci işlem gününde de devam etti. Dünkü işlemlerde dolar/TL 8,16’yı, Euro/TL de 9,64’ü aştı. Pazartesi günü yüzde 3,88 düşen BIST100 endeksinin yanı sıra BISTTUM endeksi yüzde 7,1 geriledi. Borsada işlem gören 401 hissenin 193’ünde yüzde 10’a yakın değer kaybı yaşanırken, Borsa İstanbul’un piyasa değeri de 103,3 milyar dolara geriledi. Borsadaki toplam şirket sayısının yarısına yakınını oluşturan 193 hissenin fiyatı 1 doların altına indi. 212 hissenin fiyatı da 1 Euro’nun altına geldi. Hisse fiyatı 1 doların altına düşen şirketler arasında bankalar dikkat çekiyor. Türk Lirası varlıklarında sert değer kaybı haftanın ikinci işlem gününde de devam etti. Dolar 8.16 lirayı, Euro 9.64 lirayı aştı. Pazartesi günü yüzde 3,88 düşen BIST100 endeksinin yanı sıra BISTTUM endeksi yüzde 7,1 geriledi. Ve borsada işlem gören 401 hissenin 193’ü yüzde 9’dan fazla geriledi. Yani borsanın yarısı neredeyse taban fiyatlardan işlem gördü. Borsada dün ise tepki alımları yaşandı. Borsa İstanbul’un piyasa değeri 103.3 milyar dolara geriledi. Borsada işlem gören 193 hissenin fiyatı 1 dolar bile etmezken, 212 hissenin fiyatı da 1 Euro’nun altında. Hisse fiyatı 1 doların altında olan şirketler arasında bankalar dikkat çekiyor. TSKB, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank, Akbank, İş Bankası ve Garanti Bankası’nın hisse fiyatları 1 doların altında işlem görüyor.

BISTTUM’de işlem gören 401 hisse arasında 193 hissenin değeri 1 doların altında bulunuyor.

Yani neredeyse borsanın yarısını oluşturan şirketlerin hisse değeri 1 doların altında. Yine borsada 212 hissenin fiyatı 1 Euro’nun altında kalıyor. Bu durum borsadaki şirketlerin yarısından fazlasının hisse değerinin 1 Euro’nun altında bulunduğunu gösteriyor. Euro ve dolar bazında şirket hisselerindeki bu ucuzluk yabancı yatırımcı için aslında cazip olabilecek bir du

rum. Ancak hem pandeminin yarattığı belirsizlik hem de Türkiye’ye özgü sıkıntılar yabancı yatırımcının risk algısını düşürdü. Yatırımcılar güvenli liman arayışında biraz fazla risk alıp daha fazla kazanma olanakları olan yatırımlardan şimdilik uzak duruyorlar. Borsa İstanbul’da yabancıların payı da yüzde 49,65 seviyelerinde bulunuyor.

3 ayda 5 puan sıkılaştırma

Dolar ve Euro’daki hızlı hareketlere sürerken Merkez Bankası sıkılaştırma adımları kapsamında geleneksel yöntemli repo ihalelerine devam etti. Merkez Bankası geleneksel yöntemle açtığı bir ay vadeli repo ihalesinde ortalama yüzde 14,75 basit faizle 5 milyar TL verdi. İhalede en düşük ve ortalama basit getiriler yüzde 14,75, en yüksek basit getiri yüzde 14,76 oldu. TCMB'nin 24 Kasım vadeli repo ihalesine 23.7 milyar lira teklif geldi. Ortalama fonlama maliyeti önceki gün itibarıyla 4 baz puan daha yükselerek yüzde 12.92'ye çıktı. Fonlama maliyeti temmuz ortasında yüzde 7,4'ün altında idi. Bu 550 baz puan bir sıkılaştırma anlamına geliyor.

Gözler Merkez Bankası’nda

TCMB'nin bugün yılın son enflasyon raporunda yüzde 8,9 seviyesindeki yıl sonu enflasyon tahminini YEP ile uyumlu olarak yüzde 10,5 civarına revize etmesi bekleniyor. Daha yüksek revizyonlar da beklentiler dahilinde. YEP'te 2021 enflasyon tahmini yüzde 8 seviyesinde bulunurken TCMB'nin 2021 için yukarı yönlü revize edilmesi beklenen tahmini yüzde 6,2 seviyesinde. Ayrıca Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın özellikle geçen haftaki sürpriz PPK toplantısı ardından piyasalarda yaşananlara yönelik soruları yanıtlaması da bekleniyor.

Sendikasyon kredileri aktif rasyosu hesabına dahil edildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aktif rasyosu (AR) hesaplanmasında güncelleme yaptığını duyurdu. BDDK açıklamasında “Daha önceki kurul kararlarında yer alan açıklamalara ilave olarak, 1 Kasım 2020'den itibaren, yurt içi bankaların yurt içindeki diğer bankalara kullandırdıkları 1 yıldan uzun vadeli yabancı para kredilerin, doğrudan kullandırılmış olan kredi tutarı nispetinde ve sendikasyon kredilerinin krediyi kullandıran bankanın sendikasyondaki payı nispetinde AR'ın pay kısmında yer verilen "krediler" kalemine, kullandırım anındaki orijinal vadelerinin dikkate alınması suretiyle, 1,00 katsayısı ile dahil edilmesine karar verildi” denildi. Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan BDDK, aktif rasyosu hesaplamasına yurt içi bankaların diğer yurt içi bankalara kullandırdığı 1 yıldan uzun vadeli yabancı para kredileri ve sendikasyon kredilerini de dahil etmiş olduğunu belirterek “Daha önce hesaplamaya dahil edilmeyen bu kredilerin sayılması, aktif rasyosu gevşetilmeden bankalara daha fazla hareket alanı açmış oldu. Kredi büyümesinin daha sıkı finansal koşullarla yavaşlayacağı ortamda, kaynakları reel sektör kredisine çevirmesi zorlaşacak olan bankaların, diğer bankalara verdiği sendikasyonların da hesaba dahil edilmesi rasyoyu tutturmalarını kolaylaştıracaktır. Birçok banka hali hazırda yüzde 90 oranını sağlıyor, bu nedenle marjinal etkisi az olacaktır” dedi.

Merkez’in rezervleri eylülde yüzde 4,9 eridi

Bankası tarafından, Eylül 2020 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 6,3 azalarak 36.3 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 3,7 gerileyerek 41.8 milyar dolara indi. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) eylülde yüzde 0,3 artarak 25.7 milyar dolara çıktı. Bu tutarın 20.6 milyar doları anapara, 5.1 milyar doları faizden oluştu. Bu dönemde, Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 62.9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu tutarın 19 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti. Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler eylülde bir önceki aya göre yüzde 26,8 artarak 39.9 milyar dolar oldu.

Etiketler