13 °C

ABank'ın yönetim kuruluna iki duayen isim

ABank’ın yönetim kuruluna, Türk bankacılık sektörünün iki duayen ismi Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin atandı.

ABank'ın yönetim kuruluna iki duayen isim

2016 sonunda The Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki olan ABank tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulunun aldığı karar uyarınca, Didem Çerçi ve Paul Gossiaux’un görevlerinden ayrıldığı belirtildi.

Açıklamada, 2010-2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’luğunu yürüten Zafer Kurtul’un denetim komitesi başkanı ve uzun yıllar Garanti Bankası’nda üst düzey yöneticilik yapan Turgay Gönensin’in ise, kredi komitesi başkanı görevleriyle yönetim kurulu üyeliğine atandığı paylaşıldı.

Yönetim kurulu üyesi olan Joseph Abraham’ın ise, yönetim kurulu başkan vekili olarak atandığı belirtildi.

'Anahtar rol oynayacaklar'

Konuyla ilgili açıklama yapan ABank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Üyesi Omar Hussain Alfardan şunları söyledi: “ABank Yönetim Kurulu’na Sayın Kurtul ve Sayın Gönensin çapında deneyimli ve üst düzey profesyonellerin katılmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu atamalar, ABank’a ve Türkiye’de yürüttüğümüz faaliyetlere verdiğimiz önemin bir yansımasıdır. Sayın Kurtul ve Gönensin’in çok kıymetli tecrübeleri, vizyonları ve katkıları Türkiye’deki büyüme planlarımızın başarıyla geliştirilip hayata geçirilmesinde anahtar rol oynayacaktır.“

Zafer Kurtul Kimdir?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Zafer Kurtul’un, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden finans dalında yüksek lisans (MBA) derecesi bulunmaktadır. Kurtul, Citibank, BNP-Ak-Dresdner Bank ve Societe Generale'deki yöneticilik görevlerini takiben 1998 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak Akbank bünyesine katılmıştır. Aynı bankada 2000 - 2009 yılları arasında Genel Müdür,2009 – 2010 yıllarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2010 – 2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’su olarak görev yapan Kurtul, bu dönem içinde Sabancı Grubu’nun çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi üstlenmiştir.

Turgay Gönensin Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Turgay Gönensin, 1985 - 1995 yılları arasında, Interbank ve Garanti Bankası’nda çeşitli yöneticilik görevlerini takiben, 1995 - 1997 yılları arasında Finansbank’ta Genel Müdür Yardımcısı, 1997 - 2000 yıllarında United Garanti Bank International’da ve 2000 - 2001 yıllarında Osmanlı Bankası’nda Genel Müdür olarak görev yapmıştır. 2002 - 2015 yılları arasında Garanti Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Gönensin, 2015 - 2017 yılları arasında aynı bankanın çeşitli iştiraklerinde yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.