17 °C

ABD, çelikte şirketlere özel muafiyet getirebilir

ABD'nin çelikten alacağı gümrük vergisinde şirketlere istisna tanınması gündemde. Bunun nedeni ise ülkede petrol ve doğalgaz sektörlerinin ihtiyaç duyduğu çelik boruların yerli imalatçılar tarafından üretilmemesi.

ABD, çelikte şirketlere özel muafiyet getirebilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın kıdemli ticaret danışmanlarından Peter Navarro, ithal çelik ve alüminyumdan alınması planlanan gümrük vergileri için şirketlere istisna getirecek bir sürecin oluşturulacağını söyleyerek, gümrük vergisinin kapsamının düşünüldüğü kadar geniş olmayacağının sinyalini verdi

Beyaz Saray Ulusal Ticaret Konseyi'nin başında bulunan Navarro, ülkelerin gümrük vergisinden muaf tutulamayacağını, ancak bazı durumlarda şirketlerin muaf tutulmaları için bir mekanizma olacağını belirtti.

Navarro, dün CNN televizyonuna yaptığı açıklamada "Muaf tutmamız gereken özel durumlar için muafiyet prosedürü olacak ve böylece işletmeler önünde engel oluşmayacak" dedi.

ABD hangi ülkelerden çelik alıyor?ABD hangi ülkelerden çelik alıyor?

Trump'ı kendi partisi de eleştirdi

ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta yerli üreticileri korumak için ithal çeliğe yüzde 25, aluminyuma ise yüzde 10 gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.

Bunun ardından şirketler hızla gümrük vergisine karşı lobi çalışmalarına başlarken, çelik ihracatçısı ülkeler ve Trump'ın Cumhuriyetçi partisine mensup siyasetçiler kararı eleştirdi.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise yine pazar günü, Trump'ın planlanan gümrük vergisi artışları hakkında dünya liderleriyle görüştüğünü ifade etti, ancak muafiyet konusundan bahsetmedi.

Borusan, ABD'deki fabrikasına yatırımı artırabilirBorusan, ABD'deki fabrikasına yatırımı artırabilir

Çelik borular ABD'de üretilmiyor

Navarro, muafiyet prosedürü hakkında ayrıntı vermedi, Beyaz Saray ise konu hakkındaki sorulara cevap vermedi.

İthal çeliğe muhtaç olan ABD'li enerji şirketleri çelik ürünlerinden ek gümrük vergisi alınmasını endişeyle karşılıyor.

ABD'li enerji şirketlerini temsil eden özel sektör kuruluşu Amerikan Petrol Enstitüsü, petrol ve doğalgaz sektörlerinin ihtiyaç duyduğu çelik boruların ABD'li imalatçılar tarafından üretilmediğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap