14 °C

ABD petrol üretiminde düşüş bekleniyor

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 2015 ve 2016 için ülkenin petrol üretim beklentisini revize etti.

ABD petrol üretiminde düşüş bekleniyor

EIA, "Kısa Dönem Enerji Görünümü" raporunda, ABD'nin ham petrol üretim beklentisinin günlük ortalama 100 bin varil aşağı çekilerek, bu yıl için 9,2 milyon, gelecek yıl için ise 8,8 milyon varil olarak öngörüldüğü belirtildi. 

ABD'nin ham petrol üretiminin, ağustosta, bir önceki aya göre, günlük ortalama 140 bin varil azaldığını kaydeden EIA, raporunda, küresel petrol arz, talep ve stok miktarı beklentilerine de yer verdi. 

Rapora göre, küresel petrol stokları bu yılın ilk çeyreğinde günlük ortalama 1,9 milyon varil iken ikinci çeyrekte günlük ortalama 2,9 milyon varile yükseldi. Bu yılın ikinci yarısında küresel petrol stoklarının günlük ortalama 1,8 milyon varile gerilemesinin beklendiğini ifade eden EIA, gelecek yıl ise bu miktarın günlük ortalama 1,1 milyon varile kadar düşeceğini tahmin ediyor.

EIA, küresel petrol talebinin ise bu yıl günlük ortalama 1,2 milyon, gelecek yıl da günlük ortalama 1,3 milyon varil artacağını öngördü. Ancak, Çin ve diğer Asya ekonomilerinin zayıflama göstergelerine dikkati çeken EIA, bu durumun küresel talebi olumsuz etkilediğini bildirdi. 

EIA, petrol fiyatı beklentilerinde ise revize yapmadı. Raporda, brent türü ham petrolün 2015 fiyat beklentisi varil başına 54 dolar, 2016 için ise 59 dolar olarak açıklandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap