15 °C

ABD verileri borsalara moral oldu

ABD'de ekonomik görünüme ilişkin endişeleri bir miktar yatıştıran veriler sonrası S&P 500 ve Nasdaq endeksleri beş ayın zirvesini gördü. Bu gelişme Asya borsalarını da altı buçuk ayın zirvesine taşıdı.

ABD verileri borsalara moral oldu

Asya borsaları, ABD'de beklentilerin üzerinde gelen veriler ve teknoloji sektöründeki iyimserliğin Wall Street hisselerini yukarı çekmesiyle altı buçuk ayın zirvesini gördü.

Böylece Fed'in temkinli görünümünün yarattığı bazı endişeler yatışmış oldu.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi teknoloji sektöründeki yüzde 0.5 kazanım öncülüğünde yüzde 0.3 yükseldi. Japonya'nın Nikkei endeksi yükseliş eğiliminin aksine yüzde 0.2 geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1.09, Nasdaq ise yüzde 1.42 yükseldi. Her iki endeks de beş ayın zirvesini gördü. Apple hisseleri yüzde 3.7 yükselerek teknoloji sektöründe yükselişe öncülük etti.

ABD işsizlik maaş başvuruları beklentilerden daha fazla gerilerken, Orta Atlantik bölgesindeki imalat verisi ise sert şekilde yükseldi.

Fed'in Çarşamba günü sonuçlanan para politikası toplantısında bu yıl faiz artırımı öngörmemesi ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında durduracağını söylemesi sonucunda yatırımcıları şaşırtmasının ardından, bu veriler ABD ekonomik görünümüne ilişkin endişeleri yatıştırdı.

Öte yandan dolar, başlıca para birimleri karşısında hafif gerilerken, sterlin İngiltere Başbakanı Theresa May'in ülkesinin AB'den nasıl ve ne zaman çıkacağını çözüme kavuşturmak için zaman kazandığı haberiyle hafif yükseldi.

Dolar endeksi yüzde 0.2 düşüşle 96.314'e geriledi. Fed'in bu yıl faiz artırım planlarından vazgeçmesinin ardından Çarşamba günü altı haftadan uzun sürenin dip seviyesine gerileyen endeks dün 0.75 yükselmişti.

Avrupa Birliği liderleri May'in Brexit anlaşmasının gelecek hafta İngiliz parlamentosunda onaylanması halinde Brexit'i 22 Mayıs'a, aksi halde 12 Nisan'a kadar erteleme kararı aldı. Sterlin dün 1.3004 dolara kadar geriledikten sonra bugün toparlanarak yüzde 0.25 artışla 1.3140 dolara yükseldi.

Brexit'te yeni planBrexit'te yeni plan

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap