ABD'de enflasyon beklentilere paralel geldi

ABD'de ağustos yıllık bazda çekirdek enflasyon yüzde 4 ve manşet enflasyon yüzde 5.3 arttı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,3 ile beklenenden az artarken, yıllık bazda yüzde 5,3 artışla beklentilerle paralel gerçekleşti.

Yıllık enflasyon, 13 yılın en yüksek seviyesinden geriledi

Ülkede TÜFE, ağustosta yıllık bazda ise yüzde 5,3 artarak beklentilerle paralel bir seyir izledi. Yıllık enflasyon, temmuzda yüzde 5,4 ile 2008'den bu yana en yüksek seviyeyi kaydetmişti. Bu dönemde gösterdiği yavaşlamaya rağmen yıllık enflasyon yüzde 5'in üzerinde seyretmeye devam etti.

Akaryakıt, gıda ve barınma endekslerindeki artış, ağustosta tüketici fiyatlarındaki aylık yükselişte etkili oldu. Bu dönemde en yüksek aylık artış yüzde 2,8 ile akaryakıt fiyat endeksinde gerçekleşti.

Enerji endeksi aylık yüzde 2 artarken, enerji hizmetlerine ilişkin endeks yüzde 1,1 yükseldi. Gıda fiyatlarına ilişkin endeks de aynı dönemde yüzde 0,4 arttı.

Çekirdek enflasyon beklenenden az arttı

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise ağustosta aylık yüzde 0,1 arttı. Çekirdek TÜFE'ye ilişkin piyasa beklentisi aylık yüzde 0,3 artması yönündeydi.

Çekirdek enflasyon, yıllık bazda da yüzde 4 artarak beklentilerin altında bir seyir izledi. Çekirdek TÜFE, temmuzda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,3 artmıştı.

Analistler, tüketici fiyatlarındaki artışın ağustosta yavaşlama kaydettiğini ancak arz sıkıntıları nedeniyle bir süre yüksek seviyelerde kalabileceğini belirtti.

Piyasaların ilk tepkisi

ABD borsasının ana endeksleri, ABD'de çekirdek tüketici fiyatlarının altı ayın en yavaş artışını kaydetmesiyle yükseldi. TSİ 15:54 itibarıyla Dow Jones endeksi vadeli kontratları %0.33, S&P 500 endeksi vadeli kontratları 0.36 artıda yer aldı. Nasdaq 100 endeksi vadeli kontratları %0.36 artıda seyretti. Veriden önce ABD borsası vadeli kontratları hafif ekside işlem görüyordu.

Enflasyon verilerinin ardından dolar endeksi yüzde 0,16 düşüle 92,474'e geriledi.

Veri öncesi; 1.1810 seviyesinde yer alan Euro/Dolar 1.1841 seviyesine kadar yükseldi.

1.784 seviyesindeki spot altın ise enflasyon sonrası 1.791 dolar seviyesinde.

Yurtiçinde ise gün içi en yüksek 8,47 seviyelerini gören dolar/TL, ABD enflasyonu sonrası 8,4350 seviyelerinde.

Gün içerisinde 10 liranın üzerini test eden Euro, veri sonrası 9,9930 seviyesinde.

Borsa İstanbul artı bölgede yatay seyrini sürdürüyor; 1.442 puanda.

 

Etiketler