ABD'de işsizlik maaşı başvuruları azaldı

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, geçen hafta 3 bin kişi azalarak 216 bine geriledi. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi 215 bin olması yönündeydi. Fabrika siparişleri ise beklenenden fazla bir düşüş gösterdi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 29 Şubat ile biten haftada önceki haftaya göre 3 bin kişi azalarak 216 bine düştü.

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı.

Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 29 Şubat ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 3 bin kişi azalarak 216 bine geriledi. Başvuru sayısına yönelik piyasa beklentisi 215 bin olarak belirlenmişti.

Önceki haftaya ilişkin başvuru sayısı ise 219 bin olarak gerçekleşmişti.

Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları da bir önceki haftaya göre 3 bin 250 kişi artarak 213 bine çıktı.

Bu arada, süregelen işsizlik başvuruları, 22 Şubat ile biten haftada bir önceki haftaya göre 7 bin kişi artarak 1 milyon 729 bine yükseldi.

Analistler, söz konusu verilerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen iş gücü piyasasının gücünü koruduğuna işaret ettiğini belirtiyor.

Fabrika siparişleri ise beklentiden fazla düştü

ABD'de fabrika siparişleri, ocak ayında beklenenden fazla bir düşüş göstererek, bir önceki aya göre yüzde 0,5 azaldı ve 497,9 milyar dolar oldu.

ABD Ticaret Bakanlığı, ocak ayına ilişkin fabrika sipariş verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede fabrika siparişleri, ocakta bir önceki aya göre yüzde 0,5 azalışla 497,9 milyar dolar oldu.

Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi, fabrika satışlarının yüzde 0,1 azalması yönündeydi.

Bu dönemde dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,2 azalışla 246 milyar dolara, dayanıksız tüketim mallarına yönelik siparişler de yüzde 0,8 düşüşle 251,9 milyar dolara geriledi.

Aralık 2019 dönemine ait fabrika siparişlerindeki artış ise yüzde 1,8’den yüzde 1,9’a revize edildi.

Fabrika siparişleri, ABD ekonomisinde önemli bir yere sahip olan sanayi sektörünün yakın gelecekteki performansına ışık tutması açısından önem taşıyor.