17 °C

ABD'de özel sektör istihdamı beklentilerin üzerinde

ABD'nin bordrolar üzerinden hesaplanan ve istihdam verileri için öncü gösterge olarak kabul edilen özel sektörde istihdam analistlerin beklentilerinin çok üzerine çıktı.

ABD'de özel sektör istihdamı beklentilerin üzerinde

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de, ADP ve Macroeconomic Advisers tarafından hazırlanan indikatörlere göre, ocak ayında özel sektörde istihdam 246 bin artış gösterdi. Piyasalarda beklenti 165 bin artış olacağı yönündeydi.

Bir önceki ayın rakamı 153 binden 151 bine revize edildi.

Küçük işletmelerde istihdamın 62 bin arttığı ayda, orta boy işletme istihdamı 102 bin, büyük boy işletme istihdamı 83 bin yükseldi.

Aynı ayda üretim sektörünün istihdamı 46 bin artış gösterirken, hizmet sektöründe istihdam 201 bin arttı.

Üretim sektörünün alt gruplarından inşaat sektöründe 25 bin, doğal kaynaklar ve madencilik sektöründe 6 bin ve imalat sektöründe 15 bin istihdam artışı yaşandı.

Hizmet sektörünün alt gruplarından ticaret, taşımacılık ve kamu grubunda istihdam 71 bin artarken, bilişim sektöründe 6 bin düştü. Finans sektöründe değişmedi. Profesyonel iş hizmetlerinde 71 bin, eğitim ve sağlık hizmetlerinde 47 bin, turizm sektöründe 17 bin, diğer hizmetlerde 9 bin artış meydana geldi.

Aynı ayda bayilik(Franchise) sektörü istihdamı ise 15 bin 500 artış gösterdi.

ADP ve Macroeconomic Advisers, her ay istihdam verileri açıklanmadan önce özel sektörde istihdam büyümesini açıklıyor. İstihdam verileri cuma günü açıklanacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap