ABD'de özel sektör istihdamı beklentiyi aştı

Amerikan özel sektörü şubat ayında 183 bin kişiye yeni iş imkanı sağladı. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 170 bin seviyesindeydi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'de özel sektör istihdamı, şubat ayında 183 bin kişi artarak piyasa beklentilerini geride bıraktı.

ADP Araştırma Enstitüsü'nün Moody's Analytics iş birliğiyle hazırladığı, şubat ayına ilişkin ulusal istihdam raporu yayımlandı.

Buna göre, ABD'de özel sektör istihdamı şubat ayında 183 bin kişi artış kaydetti. Veriye ilişkin piyasa beklentisi, 170 bin olarak belirlenmişti.

İstihdam artışına, bu dönemde, küçük ölçekli şirketler 24 bin, orta ölçekliler 26 bin ve büyük ölçekli firmalar 133 bin kişiyi işe alarak katkı sağladı. İstihdam artışının 172 bini hizmet, 11 bini ise mal sektöründe gerçekleşti.

Yaklaşık 460 bin işveren ve 26 milyon çalışandan alınan bilgilere göre hesaplanan ADP özel istihdam verisine göre, ocakta 291 bin olan özel sektördeki istihdam artışı ise 209 bin olarak revize edildi.

Raporda görüşlerine yer verilen ADP Araştırma Enstitüsü Başkanı Ahu Yıldırmaz, iş gücü piyasasının, şubat ayında özel sektör istihdamındaki gelişmeyle güçlü kalmaya devam ettiğini ifade etti.

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin iş gücü verilerine henüz yansımadığını bildirdi.

İmalat dışı ISM endeksi 1 yılın en yüksek seviyesine çıktı

ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsünce (ISM) hazırlanan imalat dışı endeks, şubatta 57,3'e yükselerek son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ISM, imalat haricindeki sektörlerin performansını ölçen, şubat ayına ilişkin imalat dışı ISM endeksini açıkladı.

Buna göre, imalat dışı ISM endeksi şubatta bir önceki aya kıyasla 1,8 puan artarak 57,3 oldu. Piyasalar, ocakta 55,5 değerini alan endeksin şubatta 54,9'a gerilemesini bekliyordu.

Şubat 2019'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşan endeks, ABD ekonomisinin 3'te 2'sinden fazlasını oluşturan imalat harici sektörlerde büyümenin hızlandığına işaret etti.

Endeks için yapılan ankete katılan iş yerlerinden alınan bilgilere göre, imalat harici 18 alt sektörden 16’sı şubatta büyüme kaydetti. Daralan 2 sektör ise eğlence ve tarım oldu.

Öte yandan, uluslararası finans kuruluşu IHS Markit de şubat ayına ilişkin hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) nihai verisini açıkladı.

Buna göre, ABD'de hizmet sektörü PMI, şubatta 49,4 değerini aldı. Hizmet sektörü PMI, ocakta ise 53,4 olmuştu.

ISM ve PMI verilerinin 50'nin üzerinde değer alması genişlemeyi, 50'nin altında değer alması ise daralmaya işaret ediyor.