9 °C

AB'den Suudi Arabistan'a iyi haber

AB üye ülkeleri, Avrupa Komisyonu'nun Suudi Arabistan'ı kara listeye ekleme önerisini reddetti. Suudi Arabistan, terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusundaki gevşek kontroller nedeniyle eleştiriliyordu.

AB'den Suudi Arabistan'a iyi haber

Avrupa Birliği'nin (AB) 28 üye ülkesi, Avrupa Komisyonu'nun Suudi Arabistan'ı terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusunda gevşek kontroller yaptığından şüphelenilen ülkelerin yer aldığı kara listeye ekleme önerisini reddetti.

AB Konseyi yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun önerdiği listenin "listedeki ülkeleri kararlı eylemde bulunmaya teşvik ederken aynı zamanda sesini duyurma haklarına saygı duyan şeffaf ve uygun bir süreçte hazırlanmadığı" için ret kararının oy birliğiyle alındığını söyledi.

AB Komisyonu, 13 Şubat'ta terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusundaki gevşek kontroller nedeniyle AB'ye tehdit oluşturan ülkeler kara listesine Suudi Arabistan, Panama ve başka bazı ülkelerin eklediğini açıklamıştı.

Listede; Afganistan, Amerikan Samoası, Bahamalar, Botswana, Kuzey Kore, Etiyopya, Gana, Guam, İran, Irak, Libya, Nijerya, Pakistan, Panama, Porto Riko, Samoa, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Suriye, Trinidad ve Tobago, Tunus, ABD Virgin Adaları ve Yemen yer almıştı.

36 ülkeden Suudi Arabistan'a sert kınama36 ülkeden Suudi Arabistan'a sert kınama

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap