Albayrak: Düşük ve orta gelirlilerin temel ihtiyacı karşılanacak

3 kamu bankasının düşük gelirli için başlatmış olduğu kredi uygulamasına dair açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, vatandaşın ihtiyacına tüm kurumlarıyla destek olmayı sürdürdüklerini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, Ekonomik İstikrar Kalkanı adımları kapsamında, vatandaşın ihtiyacına tüm kurumlarıyla destek olmayı sürdürdüklerini bildirdi.

Kamu bankalarının aylık 5 bin liranın altında geliri olan tüm vatandaşlar için Temel İhtiyaç Desteğini devreye aldıklarını ifade eden Albayrak, 1 Nisan’da başlayacak krediler için tüm müşterilere KGF kefaleti verilebileceğini aktardı.

Üç kamu bankasının logosunun yer aldığı açıklamanın kapsam kısmında, “Orta ve düşük gelir grubunda yer alan kesimlerin, gıda harcamaları, kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi ödemelerinin karşılanabilmesine yönelik olarak geliştirilmiş özel bir finansman ürünüdür” ifadeleri yer aldı.

"3 aylık personel maaşı karşılanacak"

Bakan Albayrak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği vereceğiz. Tüm firmaları, çalışanları için 'ücretsiz izin' yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz" dedi.

Düşük gelirliye yeni kredi Düşük gelirliye yeni kredi