21 °C

Albayrak: Hedeflerimizi tutturacağımızı gösteriyor

Bakan Albayrak, Nisan enflasyonunun hedeflerin yakalanacağını gösterdiğini söyledi.

Albayrak: Hedeflerimizi tutturacağımızı gösteriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Nisan ayında manşet ve çekirdek enflasyonda yaşanan düşüşe dikkat çekerek bu gelişmelerin, yaz aylarında gıdada sağlanacak düşüşle birlikte enflasyonda hedeflerin tutacağını gösterdiğini söyledi.

Albayrak Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Yıllık enflasyon yüzde 19.71'den 19.50'ye geriledi. Ayrıca çekirdek enflasyonda da yıllık yüzde 17.53'ten 16.3'a önemli bir gerileme oldu. Bu gelişmeler, yaz aylarında özellikle gıdada sağlanacak düşüşle, hedeflerimizi tutturacağımızı gösteriyor" dedi.

TÜİK verilerine göre tüketici fiyatları enflasyonu, gıda fiyatlarının tahminlerin altında açıklanmasının etkisiyle Nisan'da yüzde 1.69 beklentilerin oldukça altında gelirken, yıllık enflasyon da yükseliş beklentisinin aksine bir önceki aya göre gerileyerek yüzde 19.5 oldu.

Reuters anketine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Nisan ayında gıda ve tütün fiyatlarındaki artış öncülüğünde aylık yüzde 2.4 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise yüzde 19.71'den yüzde 20.33'e yükselmesi bekleniyordu.

Ekonomistler Nisan enflasyonu için ne dedi?Ekonomistler Nisan enflasyonu için ne dedi?

Kaynak: Reuters