27 °C

Altın 3 haftanın zirvesine çıktı

Risk iştahındaki azalış güvenli liman talebi ile altında yükselişi beraberinde getirdi.

Altın 3 haftanın zirvesine çıktı

Altın fiyatları yatırımcıların risklli varlıklardan çıkarak güvenli limanlara yönelmesine paralel olarak dün gördüğü üç haftanın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün yüzde 1.2 yükselerek 2 Mart'tan bu yana en yüksek seviye olan 1,247.6 dolara yükseldikten sonra bugün yatay seyrediyor. Altında ilk işlemler yine bu seviyelerde gerçekleşiyor.

Altının gramı 145 lira seviyelerinde

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 145,5 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Dün, altının gram fiyatı 142,6 liraya kadar gerilerken, dolar/TL nin 3,64 sınırına kadar yükselmesinin etkisiyle günü önceki kapanışa göre yüzde 1,34 artışla 145,4 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı dünkü yükselişini bugüne de taşıyarak saat 10.20 itibarıyla 145,5 liradan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı da çeyrek altın 239 lira, Cumhuriyet altını da 974 liradan satılıyor.

Analistler, doların küresel anlamda zayıflığı ve aynı şekilde piyasalardaki risk iştahının azalmasının altını yukarı yönlü desteklediğini belirtiyor.

Bugün doların seyri ve ABD tarafında açıklanacak konut verileri izlenecek.

Diğer taraftan, Fed Başkanı Yellen'ın yarın yapacağı konuşma öncesinde yukarı hareketliliğin devam edebileceği belirtiliyor.

BİST, küresel borsaların etkisinde açıldıBİST, küresel borsaların etkisinde açıldı

 

Dış borsalarda sert düşüşDış borsalarda sert düşüş

 

Dolar 3,63 seviyesine çıktıDolar 3,63 seviyesine çıktı

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap