6 °C

Altın 'altın' değerinde!

Piyasalarda artan stres altını yeniden gözde yatırım aracı yaptı. Altın fiyatları 7 yılı aşkın süredir devam eden düşüş trendinden kurtuldu. 1.410 dolarla altı yılın zirvesine çıkan sarı metalde yükselişin sürmesi bekleniyor... Evrim Küçük'ün haberi...

Altın 'altın' değerinde!

Evrim KÜÇÜK

Hem ticaret savaşları geriliminin G20 zirvesine kadar çözülmeyeceği beklentisi hem de ABD’nin İran’a yönelik yeni ambargolarını piyasalarda yarattığı stres yatırımcının güvenli liman talebini artırdı. Ticari gerilim ve jeopolitik riskler piyasalarda rüzgarın yön değiştirmesine yol açıyor. Borsalarda düşüş endişesine paralel olarak altına olan eğilim artarken, psikolojik bariyerleri aşan altında yukarı yönlü hareketin güçlenerek sürmesi bekleniyor.

Altın fiyatları 7 yılı aşkın süredir devam eden düşüş trendinden kurtuldu. Haziran 2019’da altın ayı piyasası kanalından çıkmayı başardı ve 6 yıllık direnç da duvarını aştı. Bu iki hareket yatırımcıya altında boğa piyasasının başladığı sinyali verdi. Altın fiyatlarının 3 hafta boyunca 1.400 doların üzerinde kalması bu sürece onay verilmesi anlamı taşıyacak.

Uzun süredir piyasaların beklediği ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının geçtiğimiz hafta gerçekleşmesinin ardından, altın 1.400 dolar/ ons seviyesini aşarak Ağustos 2013’den beri en yüksek seviyesini kaydettiği haftayı geride bıraktı. Fed faiz indirimi kararı almamış olsa da, faiz indirimine yakın zamanda gideceğine dair güvercin mesajlar vermesi sonrası altın geçtiğimz haftayı, 1.360 seviyesinin yukarı yönlü kırılmasıyla yüzde 4 yükselişle tamamladı. Böylelikle üst üste beşinci haftayı da kazançla kapatarak rallisini sürdürmüş oldu. Yükseliş hareketinin hızlandığı değerli metal yeni haftaya da primle başladı ve spot piyasada 1.410 dolara seviyesine geldi. Vadeli işlemlerde de 1.412 doları aştı. Son 1 haftada 70 doların üzerinde prim yapan altın, haziran başından bu yana da yüzde 8’in üzerinde yükseldi.

12-18 Haziran arasında yatırımcıların uzun pozisyon sayısında önemli bir artış var, net pozisyon sayısında 2018 başından beri en yüksek seviyeye gelinmesi altında yükselişin süreceğine işaret ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın 2’nci dönem için seçim kampanyasına başladığı süreçte ticaret savaşları söylemlerini ne ölçüde sertleştireceği bu açıdan önemli. Çünkü G20 toplantısından bu konuda iyimser bir hava çıkmazsa altının 1.1420 doların üzerine taşınacağı beklentisi hakim. Altının bu seviyeleri aşmayı başarması halinde orta vadede 1.480 dolar/onsa kadar hareketlenebileceği öngörülüyor.

Özellikle ekim, kasım döneminde altında ikinci bir sıçrama yaşanabileceği iddia eden bazı analistlere göre, bunun olması halinde altın fiyatlarının 1.550 dolara kadar gitmesi beklenebilir.

Neden yükseliyor

• Merkez banklarının strateji değiştirerek parasal genişleme politikası içerisinde hareket edeceklerine dair mesajları altını son 6 yılın zirvesini taşıdı. Analistler, bu politika değişikliğinin altını yukarı doğru taşımaya devam edeceğini düşünüyor. Fed’in bu yıl faizlerde iki kez indirime gidebileceği tahminleri yapılıyor. Bunun olması doların zayıflaması ve altının cazibesinin artması anlamına geliyor.

• Çin-ABD ticaret savaşı sürmeye devam ediyor. Bu hafta Japonya’da yapılacak olan G20 zirvesinde tarafların bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşme sonrası yapılacak açıklamalar neticesinde altın kendine yeni yön bulmaya devam edecek. Ticaret savaşları küresel ekonomik görünüm açısından önemli. Ekonominin baskı altında kalması gelişen ülke piyasaları gibi riskli yatırımlardan çıkışa neden olurken, altın gibi güvenli liman alımlarını destekliyor.

• ABD ile İran arasında tırmanan gerilim piyasalarda stres yaratıyor. Körfezde artan gerilimin çatışmaya dönme olasılığından endişe duyan yatırımcı altın gibi değerli metalleri daha korunaklı bir yatırım aracı olarak görüyor.

Gümüş de yükseliyor

Altın fiyatlarına paralel olarak diğer değerli metallerin fiyatında da yükseliş yaşanıyor. Gümüş fiyatları dün 15 doların üzerinde güçlenmeye devam etti ve 15.37 dolar/ onsa çıktı. Londra’da platin 815 dolar/ons seviyesinden işlem görürken, yılın en iyi getiri sağlayan emtia ürünlerinden paladyumun fiyatı yüz de 1’e yakın artışla 1.516 dolar oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap