20 °C

Altın fiyatı 2,5 yılın zirvesinde

Altının gramı, jeopolitik gerginlik ve TL'deki değer kaybıyla 102 lirayı aşarak son 2,5 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Altın fiyatı 2,5 yılın zirvesinde

Altın fiyatları ABD'de faizlerin düşük seyretmeye devam edeceği beklentilerini destekleyen dünkü zayıf dayanıklı mal siparişleri verisinin ardından yükselişini art arda yedinci seansta da sürdürdü.

Altının gramı 102 lirayı aştı

Altının gramı, jeopolitik gerginlik ve TL'deki değer kaybıyla 102 lirayı aşarak son 2,5 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Suudi Arabistan'ın Yemen'e hava operasyonu başlatmasının ardından güvenli liman alımlarının etkisiyle altının onsu yükselişe geçerken, buna ek olarak dolar/TL'nin de 2,61'in üzerine çıkmasıyla, altının gramı Ekim 2012'den bu yana en yüksek seviye olan 102,17 lirayı gördü.

Suudi Arabistan, Yemen'deki Husilere hava operasyonu başlattı. Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil el-Cubeyr, yaptığı açıklamada, Yemen halkını ve meşru hükümeti korumak için gerekli her şeyin yapılacağını bildirdi. Operasyona bazı Körfez ülkeleriyle 10 ülkenin destek verdiğini kaydeden Cubeyr, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi'nin talebi üzerine operasyona başladıklarını vurguladı.

Altın yükseldi, dolar değer kazandı

Operasyonun başlamasının ardından güvenli liman alımları ile altının onsu yükselişe geçerken, dolar da özellikle gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazandı. Bölgedeki gerginlik ve petrol fiyatının yükselişine ek olarak, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türk bankacılık sektörünün görünümünün negatif olduğunu belirten açıklamasının etkisiyle dolar/TL 2,5650 seviyesinden 2,61'ın üzerine yükseldi.

Altının onsu ise dün günü 1.196,40 dolardan tamamladıktan sonra bugün güne sert yükselişle başladı ve 2 Mart'ta bu yana en yüksek seviye olan 1.219,76 doları gördü.

Analistler, Yemen ile ilgili haber ve açıklamaların altın fiyatının yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, altının gramının 102 liranın üzerinde kalması durumunda hedefinin 104 lira olabileceğini, ons fiyatında ise 1.224 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

ABD istihdam talepleri takip edilecek

Bugün altın için ABD haftalık istihdam talepleri verisinin önemle takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak yukarı yönlü hareketlerin devamında 1210 ve 1218 seviyelerinin direnç olarak hedeflenebileceğini belirtiyor. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1189 ve 1178 destek olarak öne çıkıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap