Altın fiyatları 2020 yılının dibini gördü

Küresel piyasalarda koronavirüs kaynaklı satış baskısı devam ederken altın fiyatları da 2020 yılının en düşük seviyelerini gördü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Online

Dünya ekonomisinde söz sahibi ülkelerin merkez bankalarınca açıklanan destek paketleri, piyasalardaki panik havasının dağılmasına yeterli olmadı. Bugün, Avrupa borsaları, ABD vadelileri ve Asya piyasalarında sert düşüşler yaşanırken; Borsa İstanbul'da da yüzde 7'yi aşan kayıplar yaşanıyor. 

Yaşanan satış baskısı altın piyasasında da etkili oluyor. Spot altının ons fiyatı 2020 yılında ilke kez 1500 doları gördü. Gün içerisinde en düşük seviye olarak 1465 doları gören spot altının onsu saat 14:20 itibarıyla 1478 dolar seviyelerinde.... 

Kapalıçarşı'da altındaki düşüşe kur freni

Geçtiğimiz hafta 330 lira civarındaki Kapalıçarşı gram altın fiyatları ise aynı dakikalarda 303 liradan el değiştiriyor. Küresel altın fiyatındaki düşüşü dolar/TL kurundaki yükseliş dengelediği için yurt içinde altın fiyatlarındaki düşüş daha sınırlı seyrediyor.  Küresel piyasalarda altının onsu yüzde 4 civarı düşerken; Kapalıçarşı'da altının gramı yüzde 2 civarında değer kaybediyor.