19 °C

Altın inatçı seyrini sürdürüyor

Dün 1.344 dolar ile bir yılın en yüksek seviyesini gören ons altın, bugün 1.330 dolar üzerindeki seyrini sürdürdü.

Altın inatçı seyrini sürdürüyor

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesi sonrası güvenli liman arayışı ile birlikte dün bir yılın en yüksek seviyesine çıkan ons altın bugün en düşük 1.336, en yüksek 1.342 seviyesini gördü.

İntegral Yatırım Menkul tarafından yapılan analizde, "Ons altın üçüncü işlem gününde 1330$ üzerindeki inatçı seyrine devam ediyor. Güvenli liman talebi ile öne çıkan enstrümanda zayıf talep devam ediyor. Zayıf talep olarak belirtiyoruz çünkü ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde bugün alıcılı bir görünüm izlenmekte. Bu ise bize tahvillerde yaşanan çıkışlardan ötürü tam anlamıyla güvenli liman kaçışını göstermiyor. Bu nedenle ons altın 1.340 dolar üzerindeki seyirlerinde çok kalıcı olamıyor" denildi.

Zayıf doların altın üzerinde Kuzey Kore'den daha büyük bir rol oynadığı belirtilen Işık FX'in analizinde ise, ABD 10 yıllık tahvillerin bugün 2.10 seviyesinin altında olduğu ve ons altın için belirleyici unsur olduğuna vurgu yapıldı.

Analistlere göre, teknik olarak 1345 direncini test eden ons altında bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda 1350 ve 1355 seviyeleri gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise önemli bir destek olan 1332 seviyesinin kırılması durumunda 1320-1315 bölgesine kadar gevşeme görülebilir.

Altının gram fiyatı ise 148 lira seviyesinde işlem görürken; çeyrek altın 242 liradan cumhuriyet altını ise 995 liradan alıcı buldu.

Gün içerisinde veri takvimi sakin bir seyir izlerken, bu akşam saat 21.00'da ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yayımlanacak Bej Kitap raporu takip edilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap