15 °C

Altında düşüş devam eder mi?

Altının ons fiyatı, yaklaşık 4 haftanın en düşük seviyesine gerileyerek kritik 1.200 dolar desteğini gördü

Altında düşüş devam eder mi?

İSTANBUL - Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ABD'de açıklanan verilerin ardından yaklaşık 4 haftanın en düşük seviyesine gerileyerek 1.199,98 doları gördü.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklentiler doğrultusunda tahvil alımını sonlandırması ve faizlerde bir değişiklik yapmaması ile istihdam piyasasındaki iyileşmeye vurgu yapmasının ardından dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanırken altının ons fiyatı 1.208,45 dolara kadar geriledi.

Bugün güne 1.212,12 dolardan başlayan altının ons fiyatı, ABD 3'üncü çeyrek büyüme verilerinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından düşüşünü sürdürdü ve 1.199,98 doları gördü.

Analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 1.195 ve 1.180 doların önemli destek seviyeleri olduğunu belirtirken, olası yükselişlerde ise 1.224 doların  direnç konumunda olduğunu tahmin ediyor.  

Altında düşüş devam eder mi?

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, konuya ilişkin değerlendirmesinde, geçen haftalarda St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın yaptığı "Küresel bazda ekonomik yavaşlama mevcutken Fed tahvil alım programından çıkışı ertelemeyi düşünmeli" açıklamasının ardından dolarda ciddi anlamda bir değer kaybı yaşandığını anımsatarak, bu kapsamda altında yukarı yönlü sert hareketlerle birlikte 1.255 doların görüldüğünü hatırlattı.  

Bu seviye üzerinde kalıcı olamayan altın fiyatlarının yönünü tekrar aşağıya çevirdiğini belirten Karabulut, dün ise gözlerin Fed kararlarında olduğunu ve Fed'in faiz oranlarını yüzde 0,25'te sabit bırakırken tahvil alım programını ise bitirme kararı aldığını söyledi.  

Alınan bu kararlar sonrası dolardaki değerlenmeye bağlı olarak altında aşağı yönlü sert hareketler görüldüğünü ve 1.200 dolar destek seviyesine kadar gerilediğini ifade eden Karabulut, özellikle enflasyon ve istihdam verilerinin iyileşmeye devam etmesi durumunda Fed'in erken faiz artırımının tekrar gündeme gelebileceğini ve altında tekrar satış baskısının hissedilebileceğine dikkati çekti.  

Karabulut, altın için 1.200 doların kritik bir seviye olduğunu vurgulayarak, "Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda ekim başında görülen 1.180 dolar seviyesine doğru bir hareket tekrardan görülebilir, fakat bu seviyeyi daha önce beş kez test etmesi sebebiyle bu sefer buradan dönüşü zor gözüküyor ve 1.150 dolar seviyesi bir sonraki önemli destek seviyesi. Altının 1.200 dolar seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda ise 1.215 ve 1.230 dolar seviyeleri yakından takip edilmelidir" ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.