9 °C

"Amerikalılara zarar veriyorsunuz" diyen Huawei, ABD'ye dava açtı

Trump'ın yasağı "Amerikalı tüketicilere zarar veriyor" diyen Huawei, ABD hükümetine dava açtı.

Amerikalılara zarar veriyorsunuz diyen Huawei, ABD'ye dava açtı

Çinli teknoloji devi Huawei, ekipmanlarının ABD federal kurumlarında kullanılmasına yönelik yasağın hukuka aykırı olduğunu söyleyerek ABD hükümetine dava açtı.

Huawei, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ağustos ayında imzaladığı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda (NDAA) Section 889'a karşı çıkarak Teksas'ta bir federal mahkemede dava açtığını belirtti. Bu yasa ABD hükümetinin Huawei veya ZTE Corp ile iş yapmasını ya da bu iki şirketin ekipmanlarına sahip olan herhangi bir şirketle iş yapmasını yasaklıyor.

Bu dava, geçen yılın büyük bölümünde birbirlerinin ürünlerine milyarlarca dolar değerinde gümrük vergisi getiren ABD ve Çin arasındaki son anlaşmazlığı gösteriyor.

Huawei soruşturmalarına yakın 10 kişiyle yapılan söyleşilere ve Reuters tarafından görülen soruşturmalar ile ilgili belgelere göre, Trump ticaret savaşına başlamadan çok önce de Huawei'nin faaliyetleri ABD yetkilileri tarafından inceleniyordu.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping yaptığı açıklamada, "ABD Kongresi, Huawei ürünlerine getirdiği kısıtlamayı destekleyecek herhangi bir kanıt sunamadı. Son çare olarak bu davayı açmaya mecbur kaldık" dedi.

Ping "Bu yasak sadece hukuka aykırı değil, aynı zamanda Huawei'nin adil rekabet yapmasını sınırlandırıyor ve neticede Amerikalı tüketicilere zarar veriyor. Mahkeme kararını bekliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap