10 °C

'Aralık toplantısında faiz artırılmasını desteklerim'

New York Fed Başkanı Dudley, ülke ekonomisinin beklendiği gibi gelişmesi halinde aralık ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırılmasını destekleyeceğini söyledi.

'Aralık toplantısında faiz artırılmasını desteklerim'

New York Fed Başkanı William Dudley, Associated Press'e (AP) verdiği özel mülakatta, ülke ekonomisine ve para politikasına ilişkin soruları yanıtladı.

ABD ekonomisine yönelik değerlendirmelerinin yılın başından bu yana fazla değişmediği belirten Dudley, "Ekonominin iş gücü piyasasının sıkılaşması için yeterli olan yüzde 2 seviyesinde büyümeye devam edeceğini öngörüyorum." ifadesini kullandı.

Enflasyonun ise yüzde 2 seviyesine ulaşmasının son 4-5 aydaki zayıflama nedeniyle daha uzun süreceğine işaret eden Dudley, buna karşın gelecek 6 aydaki verilerin daha güçlü olacağı öngörüsünde bulundu.

Dudley, ülke ekonomisinin ve enflasyonun beklentileri doğrultusunda gelişmesi halinde FOMC'nin aralık toplantısında faiz artırması destekleyeceğini kaydetti.

Fed'in kademeli faiz artışlarına enflasyon hedefinin altında kalınmasına rağmen devam etmek istemesini iki nedenle açıklayan Dudley, "Birincisi, para politikası hala genişlemeci, kısa vadeli faiz oranları hala oldukça düşük. İkincisi ve muhtemelen daha önemlisi, finansal şartlar sıkılaşmak yerine gevşiyor." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.