25 °C

Asya borsalarında kırılganlık sürüyor

Japon borsası uzun tatilden dönüşte ekside. Çin hisseleri ise 3 yıldan uzun sürenin en kötü düşüşünün ardından bir miktar toparlandı.

Asya borsalarında kırılganlık sürüyor

Asya borsaları beş ayın dip seviyesinden yükseldi ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin mallarına yönelik gümrük vergilerini artırma tehdidinin finansal piyasaları şaşırtması ve ticaret görüşmelerinin bozulabileceği endişelerini kuvvetlendirmesinin ardından kırılgan kalmaya devam ediyor.

Trump Pazar günü ABD'nin ticaret müzakereleri yürüttüğü Çin'e uyguladığı baskıyı artırarak Çin'den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen alınacak gümrük vergisini bu hafta artıracağını açıklamıştı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ilk baştaki kayıplarını geri alarak yüzde 0.5 yükseldi.

Çin hisseleri üç yıldan uzun sürenin en kötü düşüşünü kaydettikten sonra toparlandı. Shaghai Composite yüzde 0.6, lokomotif hisseler yüzde 1 yükseldi.

Japonya'da yeni imparatorun tahta geçişini kutlamak için 10 günlük tatilin ardından Japon piyasaları yeniden açılırken, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0.8 geriledi.

Dolar ise, ABD-Çin ticaret gerilimlerine ilişkin endişelerin küresel büyüme görünümüne yönelik kaygıları yeniden canlandırmasının ardından yen karşısında beş haftanın dip seviyesine yakın seyrediyor.

Üst düzey ABD ticaret yetkililerinin Çin'in ticaretle ilgili taahhütlerinden uzaklaştığına dair açıklamaları ABD tahvil getirileri ve hisse senedi vadeli işlemlerini baskı altında bırakırken, dolar başlıca para birimleri karşısında dar aralıkta seyrediyor.

Dolar endeksi dün yatay seviyede kapandıktan sonra gerileyerek 97.436 seviyesinde bulunuyor. 

Petrol toparlandı, altın yukarı yönlüPetrol toparlandı, altın yukarı yönlü

Kaynak: Reuters