7 °C

Bank Asya, 380 milyon $ murabaha aldı

Bank Asya, 380 milyon $ murabaha aldı

İSTANBUL - Bank Asya 115.3 milyon euro ve 230.5 milyon dolarlık iki dilimden oluşan toplam 380 milyon dolar karşılığında bir yıl vadeli murabaha sendikasyonu sağladı.Sendikasyonun kar payı Libor/Euribor artı 125 baz puan oldu.

Bank Asya söz konusu krediyi ABD Islamic Bank, Barwa Bank, Emirates NBD Bank, National Bank of Abu Dhabi, Noor Islamic Bank ve Standard Chartered liderliğinde toplamda 16 ülkeden 28 bankanın katılımıyla sağladı.

Sendikasyon kredisinin imza töreninde konuşan Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, geçen yıl aldıkları 325 milyon dolar tutarındaki murabaha kredisiyle reel sektöre finansman sağladıklarını belirterek; bu son kredinin de temin ettikleri beşinci murabaha sendikasyonu olduğunu söyledi.

Bu işlem ile birlikte Bank Asya'nın bugüne kadar murabaha sendikasyonu yoluyla sağladığı kaynağın yaklaşık 1.5 milyar dolara ulaştığını ifade eden Beyaz, "Bank Asya olarak geçen sene 1 milyar dolara yakın yurtdışı borçlanma gerçekleştirdik; bu yıl ise reel sektörün finansmanını desteklemek adına bu hedefimizi 1.5 milyar dolar seviyesine çıkardık. Aldığımız bu kredi ile reel sektörde ticaretin finansmanına destek sağlayacağız" dedi.

İslam hukukunda bir satış türü olan murabahada, satış işlemi alış fiyatı veya maliyet üzerine bir miktar kar ilavesi şeklinde yapılıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap