Banka kârları eridi, sanayi çıkışa geçti

Borsadaki 380 şirketin toplam 6 aylık kârları 41.3 milyara geriledi. Bankaların kârı yüzde 23 azaldı, sanayi şirketlerinin kârı yüzde 12 dolayında artış gösterdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ECE CEYHUN

Borsa İstanbul’da bilanço döneminin sonuna gelindi. İkinci çeyrek bilançolarıyla şirketlerin 6 aylık karnesi belli oldu. Spor şirketleri ve ek süre talep edenler dışında 380’den fazla şirketin toplam 6 aylık karı yüzde 12 düşüşle 41.3 milyar TL’ye geldi. Bu düşüşte kur farkı gideri yazan holdinglerin karının yüzde 44, bankaların karının da yüzde 23 azalması etkili oldu. Sanayi şirketleri ikinci çeyrekte ilk çeyrekten daha iyi performans sergilerken 6 aylıkta karları yüzde 12 arttı. Sanayi şirketlerinin yüzde 67’si piyasa beklentilerinden daha iyi kar açıkladı. Finans dışı şirketlerin satış hacimlerindeki artış ise dikkat çekti. Toplam satışlar geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 45 artışla 511.3 milyar TL’ye geldi.

Finnet tarafından DÜNYA için derlenen verilere göre borsa şirketleri 6 aylık kar toplamında yeniden 2017’ye döndü. Borsa şirketlerinin son 5 yıl içinde açıkladığı ilk 6 aylık kar toplamlarına bakıldığında 2015 yılından bu yana kademeli yükseliş bu sene yerini düşüşe bıraktı ve toplam rakmda 2017 seviyesine geri gelindi. 2015 yılı 6 aylık döneminde 22.5 milyar TL kar açıklayan borsa şirketleri 2016 yılında bu rakamı 27 milyar TL’ye 2017’de ise 41.6 milyar TL’ye taşımıştı. Bu sıçramada KGF teşviklerinin etkisi de hissedilirken 2018 ilk yarıda gelinen nokta o ivmeyle 47.4 milyar TL olmuştu. 2019 ilk yarı bilanço performansına bakıldığında toplam kar 41.3 milyar TL oldu.

Holdinglerde kar düştü, satışlar arttı

İş Yatırım’ın dün açıklanan raporuna bakıldığında ise bu rakamların detayında holdinglerin karındaki yüzde 44’lük düşüş, bankaların karında da yüzde 12’lik düşüş dikkat çekiyor. Holdinglerin toplam karı yüzde 44 düşüşle 7.6 milyar TL’den 4.2 milyar TL’ye gerilerken finansal şirketlerin net karı yüzde 23 azalışla 16.1 milyar TL’ye indi. Holdinglerin karı yüzde 44 azaldı ama satışları yüzde 32 arttı. Geçen yıl haziran itibariyle 84.3 milyar TL olan holdinglerin toplam satışları 111.5 milyar TL’ye yükseldi.

Finans dışı şirketlerin faiz amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) yüzde 16 arttı. 61.1 milyar TL’lik FAVÖK rakamına ulaşan borsa şirketlerinin net karı ise yüzde 12 artarak 21 milyar TL’yi devirdi. Finans dışı şirketlerin toplam satışları ise geçen seneye göre yüzde 45 artarak 511 milyar 334 milyon TL’ye ulaştı.

Çeyreklik bazda reel sektör daha iyi

Analistlere göre kur farkı gideri yazan holdingler ve bankalarla toplam kar aşağıya gelirken sanayi şirketlerinin karı ikinci çeyrekte, birinci çeyreğe göre daha iyiydi. Sanayide kar açıklayan şirketlerin yüzde 67’si beklentilerden daha iyi performans açıkladı. Nitekim çeyreklik bazda karşılaştırıldığında ikinci çeyrekte finans dışı şirketlerin net karı, ilk çeyreğe göre yüzde 39 artarak 14.4 milyar TL oldu. FAVÖK karı da yüzde 17 artarak 34.8 milyar TL’ydi. Toplam satışları ise aynı dönemde yüzde 59 artarak 300. 8 milyar TL’ye çıktı. FAVÖK karlılığı en çok artan sektörler ise pazarlama, perakende ticaret ile deri giyim oldu. 

1 milyar TL barajını aşan 14 şirket var

Şirketler bazında kar rakamlarına bakıldığında nominal bazda en yüksek karlar banka ve holdinglerde. Borsada en yüksek nominal kar rakamını yakalayan şirket 3.6 milyar TL ile Garanti. Zarar tarafında ise 1.1 milyar TL ile Türk Hava Yolları var. Büyükler içinde karını oransal olarak en çok artıran ise Enka İnşaat. Enka hem karını yüzde 293 artırdı hem de 1.9 milyar TL’ye taşıdı.

Borsa İstanbul’daki şirketler arasında nominal karını 1 milyar TL barajının üzerine taşıyan 14 şirket var. Bunlarında 6’sı banka. Bu şirketlerde sırasıyla Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Erdemir, Koç, Sabancı, Enka, Turkcell, İsdemir, Aselsan, QNB Finansbank, Tekfen ve VakıfBank olarak sıralanıyor. Bu barajı zorlayan 3 şirket ise Şişecam, Ford Otosan ve DenizBank oldu.

Karını oransal olarak en hızlı artıran ise 17 kat ile RTA Laboratuvarları oldu. Bu şirketi TMSF bünyesindeki Göltaş izlerken ardından İhlas Gayrimenkul geliyor. Zarardan kara geçenler listesinin en başında Frigo Pak bulunurken kardan zarara geçenlerde Prizma Press Matbaacılık var.