17 °C

BDDK'dan, sahte sitelere karşı uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yazılı bir açıklama yaparak vatandaşları sahte siteler üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı

BDDK'dan, sahte sitelere karşı uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dolandırıcılar tarafından hazırlanan sahte siteler üzerinden kredi ve benzeri kampanyalarla vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığı konusunda uyarıda bulundu. BDDK, tespit edilen sahte sitelerle ilgili yasal süreçlerin başlatıldığını da aktardı. 

BDDK'dan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Son dönemde Kurumumuz tarafından düzenlenmiş gibi görünen sahte internet sitelerinin arttığı ve bu siteler vasıtasıyla banka müşterilerinin hedef alındığı görülmektedir.

Söz konusu sahte siteler, BDDK ismi ve logosuna ilaveten mevcut BDDK internet sitesinin arka planının da taklit edilmesi ile hazırlanmakta olup BDDK tarafından düzenlenmiş gibi görünen kredi kampanyasına katılım, kredi kartı masraf geri ödeme kampanyasına katılım, kolay kredi kullanımı gibi vaatler sunmakta ve kullanıcılardan T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, isim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesi talep edilmektedir.

Söz konusu sahte sitelere erişimin engellenmesi, sorumlularının tespiti ve cezalandırılması için gerekli idari ve hukuki süreçler işletilmektedir. BDDK kredi veren bir kurum değildir ve kredi vermek, internet sitesi vasıtasıyla banka masraflarının iadesi gibi nedenlerle yukarıda bahsi geçen bilgileri talep etmemektedir.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında fayda mülahaza edilmektedir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap