15 °C

Bernanke'ye yol verecek!

ABD Başkanı Obama: "Fed Başkanı Bernanke, istediğinden çok daha uzun süre görevde kaldı" dedi.

Bernanke'ye yol verecek!

 

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin, ilk planladığından çok daha uzun süre görevde kaldığını belirterek, görev süresi dolduktan sonra Fed başkanlığına yeni bir isim atamayı düşünebileceğinin ipucunu verdi.

Amerikan PBS kanalında Charlie Rose'un sorularını yanıtlayan Obama, görevi süresi gelecek yılın başında sona erecek Bernanke'yi, planladığından iki yıl fazla görevinde kalmayı kabul eden ve gelecek aylarda görevinden ayrılacak olan FBI Başkanı Robert Mueller ile kıyasladı.

Obama, "Bence Bernanke olağanüstü bir iş çıkardı. Ben Bernanke, biraz FBI Başkanı Robert Mueller'e benziyor. İstediğinden ya da yükümlü olduğundan çok daha uzun süre görevinde kaldı" dedi.

Bernanke'yi, görevini sürdürmeyi istemesi halinde yeniden atayıp atamayacağına dair bir soruya doğrudan yanıt vermeyen ve daha çok, Bernanke'nin başarılarından bahseden Obama, "Bernanke, epik düzeylere ulaşabilecek bir ekonomik krizden, örneğin Avrupalı ortaklarımıza göre çok daha kuvvetli şekilde toparlanmamıza yardım ederek, Beyaz Saray'ın yanında olağanüstü bir partner oldu" diye konuştu.

Fed başkanlığını iki dönemdir yürüten Bernanke'nin, gelecek yıl ocak ayında, görev süresi dolduğunda görevini bırakması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap