18 °C

Birol: Petrol bu yıl çok daha oynak olacak

Petrol kısma anlaşmasının fiyatları artıracağını belirten UEA Başkanı Birol, ABD ve diğer ülkelerde yaşanacak artışlarla fiyatlarda dalgalanma yaşanabileceğini savundu.

Birol: Petrol bu yıl çok daha oynak olacak

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, üretim kısıntısı taahhütlerine uyulmasıyla yılın ilk yarısında piyasaların yeniden dengelenebilecekleri düşünülse de global petrol fiyatlarını 2017'de çok daha oynak olduklarına şahit olunacağını savundu.

Birol, "Bu yılın ilk yarısında petrol piyasalarında bir yeniden dengelenme görmeyi bekliyorum. Ancak piyasalarda çok daha oynak bir döneme girmekte olduğumuzu da söylemek istiyorum" diye konuştu.

OPEC'in üretimi kısma anlaşmasının petrol fiyatlarını yükselteceğini, ancak aynı zamanda ABD'de ve başka yerlerde üretimin artmasını cesaretlendireceğini belirten Birol, yüksek fiyatların petrol için global talebi zayıflatabileceğine de işaret etti.

Birol, "ABD kaya petrolü sektörünün bu yıl üretim artırımına geri dönmesini bekliyorum. Zayıf fiyatlar nedeniyle Çin'in üretiminde görülen düşüş de eğer piyasa güçlenir ise terse dönebilir" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap