10 °C

Bitcoin’de ralli devam edebilir

Çin devlet başkanının ‘blockchain’ teknolojisine ilişkin destekleyici açıklamaları Bitcoin’e tarihinin rallilerinden birini yaptırdı. Yüzde 40’ın üzerinde artarak 10 bin doları aşan kripto para için uzmanlar çok güçlü bir boğa piyasasına girildiğini belirtiyor.

Bitcoin’de ralli devam edebilir

Hilal SARI

Bitcoin Çin Devlet Başkanı’nın ‘blockchain’ teknolojisi ile ilgili olumlu demecinin ardından cuma günü tarihinin en güçlü gün içi rallilerinden birini yaşayarak yüzde 42’lik günlük yükselişle 7 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara kadar çıktı. Piyasa hacmi açısından en büyük kripto paranın tarihindeki en büyük dördüncü rallisi 2011’den bu yana da görülmemiş bir yükselişti. Ralli sonrası Bitcoin 10 bin doların altına inerek 9 bin 262 dolara geriledi. Birçok uzman bu rallide Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in blockchain teknolojisiyle ilgili açıklamalarının etkili olduğu değerlendirmesini yapıyor. 2017 yılından bu yana kripto para ticaretinin yasak olduğu ülkede Jinping’in açıklamaları kripto para piyasaları tarafından düzenlemelerin gevşeyebileceğine dair bir sinyal olarak görüldü.

McAfee: 2 milyon dolar olacak

Bitcoin konusunda öngörüler spekülasyondan analiz temelli tahminlere çok geniş bir yelpazede seyrediyor. 2 milyon dolara çıkacağını söyleyen de var, bin dolara kadar düşeceğini öngören de. İngiliz-Amerikan bilgisayar programcısı ve iş adamı John McAfee 2020 sonu itibariyle Bitcoin’in fiyatının 2 milyon dolar olacağını öne sürerken, , en çok takip edilen kripto para işlemcilerinden CryptoMichNL Mayıs 2020’den önce Bitcoin’in 17 bin ila 20 bin bandına gelmesinin gerçekçi bir öngörü olduğunu belirtiyor.

Kripto para piyasalarını izleyen yayınlardan CryptoHamster Bitcoin’de tekrar boğa piyasasına girildiğini ve yükseliş trendinin devam edeceğini öngörüyor. Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen madencilik ödülünün yarıya indirilmesi anlamına gelen Bitcoin Halving (Yarılanma) ise tarihsel olarak güçlü boğa piyasalarına neden oluyor. 2012 yılında 11 dolar olan Bitcoin, sonrasında yüzde 10 bin 2018 artışla 1,135 dolara yükselmiş, 2016 yarılanmasında 674 dolar olan kripto para halving sonrası Aralık 2017’de 20 bin dolara dayanmıştı. Bitcoin gurularının bu günlerde ağırlıkla ciddi bir yükselişe işaret eden öngörüleri Bitcoin’in boğa piyasasının sonunda 100 bin dolardan 1 milyon dolara kadar fiyatlanabileceği yönüde. Morgan Creek Digital isimli kripto para borsasının kurucularından Anthony Pompliano ise Çin’in sirkülasyondaki 21 milyon Bitcoin’in tamamını almayı planladığını” öne sürüp bu işin gelecekte ABDÇin arasında bir rekabet konusu olacağına vurgu yapıyor.

1000 doların altına düşebilir

Fakat kripto para piyasalarında Bitcoin düşmanı olarak görülen Peter Schiff ise bu hafta başında sosyal medyada yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in 1000 doların altına düşebileceğini belirtiyor.

Yüzde 6 bin 829 kazandırdı

Bitcoin günlük piyasa hacmi sadece birkaç ay önce 4 milyar dolarken, piyasa 20’de birine küçüldü ve günlük hacim CoinMarketCap verilerine göre dün yaklaşık 169 milyon dolardı. Rallinin ardından kazançlarının bir kısmını silen Bitcoin yüzde 0.14 düşüşle 9 bin 377 dolardan işlem gördü. 2010 yılında ilk çıktığında 0.03 dolardan işlem gören Bitcoin ilk kez 2017'de bin doları görmüş, Aralık 2017'de 20 bin 89 dolar ile rekor düzeye yükselmişti. İlk çıktığında Bitcoin alan yatırımcıların bugüne kadar elde ettiği kazanç dün itibariyle yüzde 6 bin 829.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap