22 °C

BoE faize dokunmadı, sterlin rekor kırdı

İngiltere Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 0,50, Varlık Alım Programını 435 milyar sterlin olarak bıraktı. Bankanın mayıs ayına ilişkin şahin mesaj vermesi sonrası sterlin/TL 3,5730 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

BoE faize dokunmadı, sterlin rekor kırdı

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi (PPK) bugün yaptığıtoplantıda faiz oranlarının değiştirilmemesine karar verdi. Ancak PPK'nin 9 üyesinden 2'si beklenmedik şekilde faiz artırımı için oy kullandılar.

Para Politikası Komitesi, faizin yüzde 0,50 seviyesinde bırakılması kararını 2'ye karşı 7 oyla alırken, varlık alım programı üyelerin oy birliği ile değiştirilmedi. 

PPK üyeleri Ian McCafferty ve Michael Saunders, "Şimdi, 2008 finansal krizinden bu yana faizleri sadece ikinci kez artırmanın zamanı" ifadelerini kullandılar.

Faiz kararı sonrası yapılan açıklamada, enflasyonu yüzde 2'den hedefe geri döndürmek için para politikasında sıkılaştırmanın devam etmesine ihtiyaç duyulmasının muhtemel olduğu değerlendirmesine de yer verildi. 

'Para politikasında sıkılaştırma sürecek' mesajı

BOE açıklamasında, "Tahmin dönemi için talep fazlalığı görünümü dikkate alındığında, para politikasında sıkılaştırmanın enflasyon hedefe sürdürülebilir şekilde dönene kadar devam etmesi uygun olur" dedi.

İngiltere Merkez Bankası, Mart ayında etkili olan beklenmedik kar yağışının geçici etkilerini dikkate alarak 2018 ilk çeyrek için Şubat ayında yüzde 0,4 olarak açıkladığı GSYH büyüme tahminini yüzde 0,3'e revize etti. Ancak Banka, son dönemde gelen verilerin şubat ayı enflasyon raporunda ifade edilen tahminlerle genel olarak tutarlı olduğunu da vurguladı.

Faiz artışı kademeli ve sınırlı olacak

Güçlenen kısa vadeli ücret verisinin ücret ve işgücü maliyetinde büyümenin toparlanacağına güveni artırdığının da ifade eden BOE, gelecekte yapılacak faiz artışlarının büyük olasılıkla kademeli ve sınırlı olacağını da belirtti.

BOE, GBP'de Şubat toplantısından bu yana görülen güçlenmenin kısmen yeni açıklanan Brexit geçiş anlaşmasını yansıttığını da savundu.

Sterlin/TL rekor kırdı

Bankanın mayıs ayı için şahin mesaj vermesi sonrası sterlin değer kazandı.

Karar sonrası hafta içerisinde TL karşısında rekor kıran sterlin tekrar yükselişe geçti. Sterlin/TL 57,20 seviyesine çıkarak rekor tazeledi.

Günün ilk yarısında dolar karşısında 1,4130 civarında seyreden sterlin, karardan sonra 1,4216 seviyesine kadar çıkarak 2 Şubat'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyede yer aldı.

Öte yandan euro/sterlin paritesi de son 9 ayın en düşük seviyesi olan 0,8670'e geriledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap