Borsa artıda kalıcı olamadı

Bugüne de devre kesiciler ile başlayan Borsa İstanbul'da gün boyu dalgalı bir seyir yaşandı. Tepki alımları ile gün içerisindeki kayıpları silerek artıya geçen BIST 100 endeksi, bu seviyelerde kalıcı olamadı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, tepki alımları ile 1.400 puan seviyesinin üstünü test etmesine rağmen bu seviyelerden gelen satışlarla günü negatif tamamladı. BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,13 düşüşle 1.377 puan seviyesinden tamamladı. Toplam işlem hacmi 41,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşirken, bankacılık hisseleri yüzde 8,46 ile sert düşüş yaşadı.

Bugün de devre kesicilerle açıldı

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi, güne yüzde 5,39'luk değer kaybıyla başladı. Açılışla birlikte yüzde 5 ve yüzde 7'lik kayıpların ardından 2 kez devre kesici çalıştı. Borsada işlemler saat 11:01'de işlemler yeniden başladı. Gecikmeli açılışla birlikte BİST 100'de kayıplar yüzde 8'in üzerine çıktı. 

Yaşanan sert gerilemenin ardından düzeltme hareketiyle gelen alımlar BİST 100'deki kayıpların yarısının geri verilmesini sağladı. 1.257 puan seviyesinden dönen endeks, saat 13:00 itibarıyla kayıplarını yüzde 1'in altına indirdi ve 1.370 puanı aştı. BİST 100, saat 12:50 sularında, 1.382 puanla  birkaç dakikalığına da olsa dünkü kapanışın üzerini test etti.  

Erdoğan'ın açıklamaları takip edilecek

Yarın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresinde yapacağı açıklamalar takip edilecek. Veri gündeminde de tüketici güven endeksi izlenecek.

Yurt dışında ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması ile dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Euro Bölgesinde ekonomik güven endeksi, ABD'de dayanıklı mal siparişleri verileri beklenecek.

BİST-50'de açığa satış düzenlemesi

Borsa İstanbul, sert hareketlerin yaşandığı hisse senetleri piyasasında bugün için geçerli olacak yeni bir adım attı. Buna göre; BIST-50 endeksinde yer alan paylarda bugün, açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı (up-tick rule) uygulanacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir