25 °C

Borsa hafif artıda yatay açıldı

Enflasyon verilerini bekleyen borsa, güne 128 puan artışla başladı.

Borsa hafif artıda yatay açıldı

ABD piyasalarının kapalı olması ve Yunanistan'da Pazar günü gerçekleşecek referandumun beklenmesiyle borsa yatırımcılarının temkinli bir duruş sergileyeceği tahmin edilirken, bugün açıklanacak Haziran ayı enflasyon verileri öncesi piyasalar yatay açıldı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 128 puan artışla 82.008 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,16 oranında değer kaybetti.

VİOP'ta bu sabah BIST-30 endeksinin Ağustos sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.15 düşüşle 100.7500 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL Temmuz sonu kontratları ise yüzde 0.21 yükselişle 2.7194 seviyesinde seyrediyor.

BIST 100 endeksi dün günün çoğunluğunu negatif alanda geçirirken, öğleden sonra açıklanan ve beklentilerin altında kalan ABD tarım dışı istihdam verisi ve fabrika siparişleri verisinin Fed'in faiz artışında elini yavaşlatacağı beklentileriyle pozitif alana geçti ve günü yüzde 0.24 artıda kapatmıştı.

Analistler, bugün ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle sakin bir seyir izlenebileceğini ifade ederek, TÜİK tarafından açıklanacak haziran ayı enflasyon verileri ile Avro Bölgesi'nde açıklanacak verilerin takip edileceğini kaydediyor. 

Teknik olarak BIST 100 endeksinin 81.000 - 82.500 bandındaki hareketinin devam ettiğini aktaran analistler, bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini tahmin ediyor. 

Oyak Yatırım'ın raporunda, enflasyon verilerinin piyasayı etkileyeceğine dikkat çekilirken, "BIST'de enflasyon verisinin beklentiler düzeyinde gerçekleşmesi durumunda kısmi iyimserlik devam edebilir" denildi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler

10.00 Türkiye, haziran ayı TÜFE  

10.55 Almanya, haziran ayı hizmet sektörü PMI 

11.00 Avro Bölgesi, haziran ayı hizmet sektörü PMI  

12.00 Avro Bölgesi, mayıs ayı perakende satışlar 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap