13 °C

Borsa, haftaya yükselişle başladı

BIST 100, açılışını 243 puan yükselişle 79.172 puandan yaptı

Borsa, haftaya yükselişle başladı

İSTANBUL - Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, haftaya önceki kapanışa göre 243,20 puanlık yükselişle 79.172,79 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,31 değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 0,40, holding endeksi yüzde 0,15 yükseliş kaydetti. Hesaplanan tüm sektör endeksleri haftaya yükselişle başlarken, en fazla kazandıran sektör yüzde 0,61 ile elektrik, en az kazandıran sektör ise yüzde 0,04 ile tekstil oldu.  

Analistler, BIST 100 endeksinin 79.500 seviyesinin direnç, 78.300 seviyesinin destek konumunda olduğunu belirterek, yoğun veri trafiği ve siyasi gelişmelerin yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

Küresel piyasaların ağustos ayının son haftasında yoğun veri akışını takip edeceği belirtilirken, yurt içinde en önemli gündem maddesinin yeni kurulacak kabineye ilişkin haber ve açıklamalar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı olması bekleniyor.

Bugün yurt içinde saat 10.00'da açıklanacak konut satışları ve 14.30'da açıklanacak kapasite kullanım ve sektörel güven endekslerinin takip edileceğini ifade eden analistler, yurt dışında ise Almanya'da IFO endeksleri ve ABD imalat dışı PMI başta olmak üzere yoğun veri akışının izleneceğini vurguluyor.

TCMB'nin faizleri değiştirmeyeceği tahmin ediliyor

Yurt içi piyasalarda ise bu hafta siyasi gelişmelerin ve TCMB Para Politikası Kurulu'ndan (PPK) çıkacak faiz kararının yön üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Çarşamba günü açıklanacak PPK faiz kararı öncesinde bugün sektörel güven endeksleri ve kapasite kullanım oranı verilerinin takip edileceğini aktaran analistler, yeni kurulacak kabine ve ekonomi yönetimine ilişkin haber ve açıklamaların ise odak noktasında olacağını belirtiyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.