12 °C

Borsa İstanbul tarihi zirveyi yeniledi

Fed sonrası piyasalarda risk iştahı artmış durumda.

Borsa İstanbul tarihi zirveyi yeniledi

Borsa İstanbul da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,56 yükselerek 107.807,78 puanla rekor seviyeden başladı. Endeks, 108.589 puanla tüm zamanların zirvesini yeniledi.

Dün 107.587,95 puana kadar çıkan BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,15 artışla 107.206,16 puandan tamamlamıştı.

Endeks günün ilk yarısında sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 108.508,55 puandan girdi.

Dolar/TL, Fed sonrası düşüşteDolar/TL, Fed sonrası düşüşte

ABD Merkez Bankası (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) temmuz ayı toplantısında, beklendiği gibi, yüzde 1,00-1,25 aralığındaki faizlerde değişiklik yapılmadı. Karar metninde, piyasaların en çok dikkatini çeken nokta ise bilanço küçültme programının zamanlamasına yönelik ifade değişikliği oldu. "FOMC, bilançosunu normalleştirme programına, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde görece yakında başlamayı öngörüyor" ifadesine yer verilen bildiride, geçen ay ise "görece yakında" yerine "bu yıl" ifadesi kullanılmıştı.

Fed: Bilanço küçültme Fed: Bilanço küçültme "görece yakında"

Analistler, Fed in politika faizini sabit tutmasının ardından küresel piyasaların pozitif bir seyir izlediğini, doların ise diğer para birimleri karşısında değer kaybettiğini söyledi.

Bugün, ABD'deki toptan stoklar ve işsizlik başvurusu başta olmak üzere açıklanacak verilerle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 106.000 seviyesinin destek, 108.000 in ise destek olarak öne çıkacağını kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.