8 °C

Borsa İstanbul'da gong, Ulusoy Elektrik için çaldı

Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret AŞ'nin payları, bugün "ULUSE" koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı

Borsa İstanbul'da gong, Ulusoy Elektrik için çaldı

İSTANBUL - Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret AŞ, "ULUSE" koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. 

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, 1985 yılında kurulan, elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında kullanılan ekipmanları üreten bir mühendislik firması olan Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret AŞ'nin payları, bugün  "ULUSE" koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. 

Ulusoy Elektrik'in halka arzına ilişkin düzenlenen gong töreni, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer, Ulusoy Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Sait Ulusoy, Ulusoy Elektrik Yönetim Kurulu Üyesi Enis Ulusoy ve Kubilay Ulusoy ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Cumhur Ersümer'in katılımıyla Borsa İstanbul'da gerçekleşti. 

Ulusoy Elektrik'in halka arzı dolayısıyla gerçekleştirilen törende konuşan Özdebir, Ulusoy Elektrik'in kaydettiği gelişimin Türk sanayisi için önemli dersler barındırdığını belirterek, "Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de Ulusoy Elektrik, kendisini sektörüne adamış firmalarımız arasında yer alıyor. Ulusoy Elektrik, bugün de halka arz gerçekleştirerek gelişim basamaklarına bir yenisini eklemiş oldu. İnanıyoruz ki Ulusoy Elektrik'in başarıları devam ederek Türkiye'ye olan katkıları daha da artacaktır" ifadelerini kullandı. 

Hüseyin Zafer de Borsa İstanbul olarak Pay Piyasası'nda son iki haftada üç yeni halka arz gerçekleştirdiklerini aktararak, "Halka arzın, hem değerli firmalarımıza hem de sermaye piyasalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ulusoy Elektrik, sınırları Türkiye'yi aşan önemli firmalarımızdan biri. Böylesi global arenada faaliyet gösteren bir firmayı ailemize katılmış olarak görmekten mutluluk duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Zafer, Ulusoy Elektrik'in halka arzıyla 2014 yılı başından bu yana Borsa İstanbul'da 4'ü Gelişen İşletmeler Piyasası olmak üzere toplam 14 şirketin pay halka arzı ile 98 şirketin 424 Borçlanma Aracı İhracı gerçekleştirildiğini kaydederek, "Pay halka arzından sağlanan toplam kaynak miktarı 714 milyon lira, borçlanma ihracından sağlanan kaynak miktarı da 55 milyar lira oldu. Bugün itibarıyla Borsa İstanbul'da işlem gören payların toplam değeri 588 milyar liraya ulaştı. Borsa İstanbul olarak yakın gelecekte hali hazırda 3'ü Pay Piyasası ve 4'ü de GİP olmak üzere 7 yeni halka arz gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.  

Sait Ulusoy ise şunları kaydetti: 

"Ulusoy Elektrik olarak 30. yılımızda yarattığımız katma değeri, ülkemizin ekonomisi için kullanıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla, öz sermayesi kendine yeten ve sürdürülebilir büyüme sağlayan bir şirket olarak başarımızı gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bu amaçla da şirketimizi halka arz etmeye karar verdik. Aldığımız talepler, başarılı bir yolda olduğumuzu bize gösterdi. Ulusoy Elektrik olarak dünyanın farklı yerlerine dağılmış fabrikalarımızla 2023 yılında dünyanın alanında sayılı firmalarından biri olacağız." 

30 yıllık deneyimi, çoğunluğu yerli tasarım ve üretim hacmiyle Ulusoy Elektrik Türkiye'de elektromekanik sektörünün öncülerinden biri ve yüzde 37'lik pazar payı sahibi. Şirket, orta gerilim elektrik dağıtım ekipmanları alanında kapsamlı bir ürün yelpazesine sahip. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 2009 yılından bu yana her yıl yayınlanan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırması sonuçlarına göre 2013 yılında ilk 500 içerisinde 393. sırada yer alan şirket, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan "Türkiye'nin En Büyük İlk 1000 İhracatçı Firması" 2013 listesinde genel sıralamada 205. sırada yerini aldı. Ulusoy Elektrik, 2013 yıl sonu itibarıyla, net satış gelirlerinin yüzde 57'lik kısmını ihracat gelirlerinden elde etti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.