6 °C

Borsa kritik seviyelerde!

Borsa İstanbul, ilk seansı analistlerin kritik destek olarak ifade ettiği seviyenin üzerinde kapattı.

Borsa kritik seviyelerde!

Borsa ilk seansı yüzde 0,35 düşüşle 82 bin 936 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ilk seansı önceki kapanışa göre 289 puanlık düşüşle 82.936 puandan tamamladı. 

Borsa İstanbul'da işlem gören pay piyasaları ilk seansta cuma günü kapanışına göre ortalama yüzde 0,35 değer kaybederken toplam işlem hacmi 1,6 milyar lira olarak gerçekleşti. 

İlk seansta bankacılık endeksi yüzde 0,18, holding endeksi ise yüzde 0,08 yükseliş kaydederken, yatırımcısına en çok kazandıran sektör endeksi ise yüzde 0,54 ile "gayrimenkul yatırım ortaklığı" oldu. 

Kritik destekte tutundu

Güne küresel piyasalardaki negatif seyir ve artış eğilimindeki faiz ve döviz kurlarının etkisiyle düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, analistlerin kritik destek olarak nitelendirdikleri 82.500 puanın üzerinde tutunmayı başardı. 

Analistler, öğleden sonra ABD'de açıklanacak sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verilerinin takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinde 82.500 desteğinin kırılması durumunda satış baskılarının artabileceğini ve düşüşün ivme kazanabileceğini kaydediyor. 

Dolardaki yükseliş satışları artırabilir

Endeksin olası toparlanmalarda ise 83.400 seviyesinin direnç olarak izleneceğini ifade eden analistler, dolar/TL'nin 2,32 direncini kırması durumunda negatif havanın devam edebileceğini tahmin ediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.