Borsa, yüzde 2'nin üzerinde primli

Küresel piyasaların iyimser bir başlangıç yaptığı haftanın ilk gününde Borsa İstanbul'da da işlemler yüzde 2'nin üzerinde primle gerçekleştiriliyor. Bu sabahki açılışla birlikte endeks 11 Mart'tan sonra ilk kez 100 bin puanın üzerini görmüş oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DÜNYA Online

Koronavirüs salgınına ilişkin dünyanın dört bir yanından gelen normalleşme haberleri yeni haftanın ilk gününde piyasalara moral veriyor. Haftanın açılışını yapan ABD vadelileri ve Asya  borsalarının tamamında yeşil ekranlar dikkat çekiyor.

Borsa İstanbul 1,5 ay sonra 100 bini aştı

Dünya borsalarında oluşan iyimser havanın etkisiyle Borsa İstanbul'da da işlemler haftaya yükselişle başladı. BİST 100 Endeksi 11 Mart'tan sonra yeniden 100 bin puanın üzerine çıktı. Günün ilk bölümünde kazançların yüzde 2'yi aştığı BİST 100'de, öğleden sonra işlemler 101 bin puanın üzerinde gerçekleştiriliyor.

Saat 15:40 itibarıyla BİST 100 Endeksi, yüzde 2,39 artışla 101 bin 135 puan seviyesindeydi.

Dolar/TL yatay başladı, artışa geçti

Dünya borsalarında gelişmelerin ve koronavirüs gündemine ilişkin haberlerin takip edileceği, açıklanacak önemli bir verinin bulunmadığı günde döviz piyasaları sakin başladı. Geçtiğimiz haftanın kapanış seviyeleri olan 6,95'ten haftaya başlayan Dolar/TL kuru, piyasalarda işlemlerin artmasıyla 6,98 seviyelerine çıktı. Euro ise güne 6,55 düzeyinde 'merhaba' demesinin ardından 7,58'e kadar yükseldi.

Saat 15:40 itibarıyla dolar 6,9855 liradan; euro ise 7,5790'dan el değiştiriyor.

Merkez Bankası haftası Japonya ile başladı

Japonya Merkez Bankası'nın varlık alımlarını artırma ve devlet tahvillerinde alım sınırını kaldırması sonrası yüzde 3'ün üzerinde değerlenen Japonya Nikkei Endeksi önderliğinde Asya borsalarının tümünde alıcılı bir seyir hakim.

Küresel piyasalarda bugün Japonya ile başlayan merkez bankası haftasında çarşamba günü Fed'in faiz kararı, perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararları açıklanacak.

BoJ faizi değiştirmedi, varlık alımlarını artırma sözü verdi  

Japonya Merkez Bankası(BOJ), faiz oranını -%0,10 olarak korudu. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Politika Kurulu, beklentilere paralel olarak koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında riskli varlık alımlarını hızlandırma ve sınırsız miktarda devlet tahvili alma sözü verdi. 

Öte yandan Çin'de açıklanan veriye göre, ülkede sanayi şirketlerinin karları Mart ayında yüzde 34,9 azaldı.

Petrol fiyatları düşüyor

Geçtiğimiz hafta yükselişe başlayan petrol fiyatları haftanın ilk gününde düşüşe geçti. Geçen hafta 23 doların üzerine tırmanın brent petrolün varili 20 dolar düzeyine gerilerken ABD ham petrolünün haziran vadesinde ise fiyatlar 15 doları gösteriyor. ABD'de artan petrol üretimi ve stokların artışı fiyatların düşüşündeki en önemli etken olarak görülüyor.