BIST 100 günü pozitif tamamladı

Gün boyunca dalgalı bir seyir izleyen BIST 100, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın açıklamaları sonrasında döviz kurlarındaki düşüşlerin pozitif etkisiyle yükselişe geçti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,26 değer kazanarak günü 1.541,98 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3,94 puan artarken, toplam işlem hacmi 25,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,62 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,37 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,91 ile taş, toprak en çok kaybettiren ise yüzde 2,63 ile spor oldu.

Powell'ın açıklamaları risk iştahını azalttı

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dünkü açıklamaları sonrası küresel ölçekte risk iştahının azaldığını bildirdi. Powell'ın tahvil faizleri ve enflasyona ilişkin endişeleri yatıştıramamasının ardından tahvil faizleri yükselişini hızlandırırken, dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazandı, borsalarda satıcılı bir seyir izlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, en önemli önceliklerinin fiyat istikrarını sağlamak ve bunu kalıcı hale getirmek olduğunu vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde de güven odaklı para politikası aracılığıyla fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımlar atmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Gündemin odağı ABD 10 yıllıkları ile destek paketi görüşmelerinde

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerinin seyri, ABD Senatosu'nda görüşülmeye başlanan ekonomik destek paketi ve COVID-19 salgınına ilişkin haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirten analistler, haftaya yurt içinde ödemeler dengesi, sanayi üretim endeksi, iş gücü istatistikleri, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı, Euro Bölgesi'nde büyüme, Çin'de ve ABD'de enflasyon başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini ifade etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.505 puanın destek, 1.550 ve 1.570 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu söyledi.