11 °C

Borsada yüzde 2'ye yakın prim

Avrupa'da güçlenen PMI verileri hisse senetlerini destekledi, borsa yüzde 1.8 primli kapandı

Borsada yüzde 2'ye yakın prim

İSTANBUL - Borsa İstanbul, Avrupa ekonomisinin güç kaybettiğine dair endişeleri yatıştıran PMI verilerinin ve ABD'de açıklanan güçlü şirket bilançolarının etkisiyle yukarı yönlü güç bulurken, yeni para girişinin devam ettiği hisse senetleri günü yüzde 1.81 primle tamamladı. BIST-100 endeksi günün en yüksek seviyesi olan 79,494.74 puandan kapanırken, bankacılık endeksi yüzde 2.51 yükselişle günü bitirdi.

Borsa İstanbul'da en yoğun işlem gören üç hisse senedi arasında yüzde 2.23 yükselen Garanti Bankası, yüzde 3.11 yükselen Halkbank ve yüzde 2.04 yükselen İş Bankası yer aldı. BIST-100 endeksindeki hisselerin işlem hacmi 4.23 milyar lira ile 200 günlük ortalama olan 3.02 milyar liranın üzerinde gerçekleşti.

Dolar son 1 ayın en düşüğünde

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizleri değiştirmemesinin ardından 2,2313 ile son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Döviz piyasasında güne yatay bir başlangıç yapan dolar/TL, Almanya ve Euro Bölgesi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) beklentilerden iyi gelmesinin ardından düşüşe geçerken, TCMB'nin faizleri değiştirmemesi, dolar/TL'de 24 Eylül'den beri en düşük seviye olan 2,2313'ün görülmesini sağladı.

         

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.