15 °C

Borsada yüzde 3,5 kayıp yaşandı

Borsa İstanbul'da, bayram tatili sonrası ilk işlem gününde sert değer kayıpları yaşandı. Güne yüzde 1'i geçen primle başlayan BİST 100, yüzde 3,53 değer kaybıyla günü 1.087,16 puandan tamamladı.

Borsada yüzde 3,5 kayıp yaşandı

Yurt içi piyasalar bayram tatilinden negatif bir şekilde döndü. Temmuz ayı için açıklanan verilerde enflasyonda artışın beklentilerin altında kalması, ihracatta yılın en yüksek seviyesine ulaşılması ve PMI'ın büyümeyi destekleyici değerlerde seyretmesine rağmen Borsa İstanbul'un, küresel piyasalardan negatif ayrıştığı bir gün yaşandı.

Açılışta kısa bir süreliğine yüzde 1'in üzerinde yapan hisse senetleri, sonrasında endeks geneline yayılan bir şekilde düşüşe geçti. Borsa İstanbul'da günün ikinci yarısında artan satışlarla birlikte 1.100 puan seviyesi aşağı yönlü olarak kırıldı.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 3,53 değer kaybıyla günü 1.087,16 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 39,74 puan azalırken, toplam işlem hacmi 23,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Yaşanan düşüşün tek bir habere ya da gelişmeye bağlı olmadığını değerlendiren uzmanlar,  temmuz ayında dünya borsalarından pozitif ayrışan BİST 100'de algının bu sefer terse dönmüş olabileceğine işaret ediyor. Bazı analistler ise Londra'da TL bulamayan yabancı yatırımcının hisse satışına geçtiği görüşünde. Endeks 1.075 puan seviyeleri destek noktası olarak ön plana çıkarken 1.100 puan ise direnç seviyesi olarak ifade ediliyor.

Kurda 'makas' açıldı

Dün yurt içi piyasalar kapalıyken 7 lira sınırına dayanan dolar/TL kuru, bugün ise 6,96-6,98 bandında hareket etti. Londra'da TL swap faizindeki sert yükselişler sonrası serbest piyasada ise farklı bir kur oluşmuş durumda. Serbest piyasada dolar/TL 7,08 düzeyinden el değiştiriyor. Gün içerisinde 8,24'leri gören euro/TL kapanışa doğru 8,20'nin hemen üzerinde dengelendi.

Londra piyasasında gecelik TL swap faizi yüzde 1050'yi aştıLondra piyasasında gecelik TL swap faizi yüzde 1050'yi aştı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap