18 °C

Borsanın ilk çeyrek performansı

Mart ayında 659 milyon dolarlık hisse satışı yapan yabancı yatırımcı, yılın ilk çeyreğinde ise net 250 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi.

Borsanın ilk çeyrek performansı

Borsa İstanbul'da ocak ve şubat aylarında 909 milyon dolarlık net alım yapan yabancı yatırımcıların martta bu alımların 659 milyon dolarlık kısmını sattığı görüldü. Yabancı yatırımcılar böylece yılın ilk çeyreğini net 250 milyon dolarlık alımla tamamladı.

2018'in ilk çeyreğinde 780 milyon dolarlık net satış gerçekleştiren yabancı yatırımcıların, 2019'un aynı döneminde alış tarafında yer almaları BIST 100'ün bu dönemde yüzde 2,8 değer kazanmasını sağladı.

Martın ikinci yarısında Merkez Bankasının parasal sıkılaştırmaya gitmesi ve Londra'daki swap piyasalarında oluşan oynaklıkla Borsa İstanbul'da yabancı satışlarının etkisini artırdığı görüldü. BIST 100 endeksi, geçen ayın ilk yarısını 103.304 puandan tamamlasa da sonrasında etkisini artıran yabancı satışlarıyla düşüşe geçerek, mart ayını şubat kapanışına göre yüzde 10,3 değer kaybıyla 93.784 puandan tamamladı.

Analistler, Londra piyasasında swap faizlerindeki aşırı oynaklığın Türk Lirası ihtiyacı olan yabancı yatırımcıyı Borsa İstanbul pay ve tahvil piyasalarında satışa yönelttiğini belirterek, bu olağan dışı durumun iki haftayla sınırlı kaldığını ifade ettiler.

Yabancıların tercihi Vestel oldu

Bu arada Vestel Elektronik, 63,9 milyon dolarla martta yabancı yatırımcıların en fazla tercih ettiği hisse senedi oldu. Yabancı yatırımcıların en fazla satış yaptıkları pay piyasaları sıralamasında ise Petkim, 139,3 milyon dolarla ilk sırada yer aldı.

Söz konusu dönemde yabancı yatırımcıların en fazla alım yaptığı hisse senetlerinde Vestel Elektronik'i, 19,7 milyon dolar ile Emlak Konut GYO, 11 milyon dolar ile Verusa Holding, 9 milyon dolar ile Koza Madencilik ve 7 milyon dolar ile Soda Sanayii izledi.

Yabancı yatırımcı tarafından Petkim'in ardından martta en fazla satışın yapıldığı hisse senetleri ise 131,4 milyon dolar ile Türk Hava Yolları, 52,1 milyon dolar ile Garanti Bankası, 50,5 milyon dolar ile Kardemir (D) ve 46,4 milyon dolar ile ASELSAN oldu.

Borsada haftanın kazandıranı FenerbahçeBorsada haftanın kazandıranı Fenerbahçe

1 trilyon dolarlık fon 10 ülkeden çıkıyor1 trilyon dolarlık fon 10 ülkeden çıkıyor

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap