Borsaya 93.000 desteğinden alım geldi

Güne satış baskısıyla başlayan ve 93.000 puana kadar gerileyen BİST 100 endeksi, bu seviyeden gelen tepki alımları gördü. Açılışta yüzde 7'yi aşan Halkbank hisselerindeki kayıp yüzde 5'in altına indi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Halk Bankası'na ABD'de İran'a yaptırımları delmek suçlamasıyla iddianame hazırlanması ile Borsa İstanbul güne satış baskısıyla başladı. 

Açılışta BIST 100 endeksi, 1.742,90 puan ve yüzde 1,83 değer kaybıyla 93.514,71 seviyesine indi. Bankacılık endeksi yüzde 4,08 ve holding endeksi yüzde 1,54 azalış kaydetti.

ABD'de hakkında iddiane hazırlanan Halkbank hisseleri yüzde 7,22 değer kaybıyla güne başladı. 

Açılış sonrasında satış baskısının artmasıyla 93.094'e kadar gerileyen endeks, bu  seviyeden gelen tepki alımlarıyla karşılaştı. Endekste işlemler saat 12.37 itibariyle yüzde 1,7 kayıpla 93.690 seviyelerinden gerçekleşiyor. Aynı dakikalar itibariyle bankacılık endeksi yüzde 2,29 kayıp yaşarken, Halkbankası'nda kayıp yüzde 4,81 seviyesinde. 

Analistler, Halk Bankası'na yönelik dava açılacağına yönelik risklerin büyük kısmının bugüne kadar satın alınmış olsa da, haberin kısa vadede negatif etki yaratacağını vurguluyor.

Teknik açıdan satışların derinleşmemesi adına hafta başında test edilen 93.300 desteği kritik seviye olmaya devam ediyor. Tepkilerin güçlenmesi için ise 95.500 üzerine çıkılması gerektiği kaydediliyor.

Dün, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmalı olarak çıkabileceğine dair haberler ve ABD'de şirket bilançolarının iyi gelmesiyle artan küresel risk iştahının pozitif etkisiyle alıcılı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,36 artışla 95.257,61 puandan tamamlamıştı. 

ABD'li heyetin görüşmeleri izlenecek

Analistler, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin haber akışının gündemin odağında yer aldığını belirterek, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Suriye konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geleceğinin açıklanmasının ardından ABD'li heyetin yapacağı görüşmelerden gelecek haberlerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

Dün akşam ABD'de Halkbank aleyhine dava açıldığı haberinin açılışta piyasaları olumsuz etkilediğini söyleyen analistler, ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik haber akışının bir süre daha gündemi meşgul edeceğini ifade etti. 

Borsa İstanbul tarafından bu sabah yapılan duyuruya göre de banka hisselerinde "açığa satış" yasaklandı. BIST 30 Endeksi dahilinde olan Akbank (AKBNK.E), Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), VakıfBank (VAKBN.E) ve Yapı Kredi (YKBNK.E) paylarında bugünden itibaren geçici olarak açığa satış yapılamayacak.

Piyasalarda oynaklığın arttığı, ekonomik gerçeklerden kopuk fiyatlamaların öne çıktığı dönemlerde dünyanın hemen her piyasasında bu tür önlemlerin alındığına dikkati çeken analistler, Borsa İstanbul yönetiminin de piyasaların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için proaktif bir şekilde adım attığını söyledi.

Analistler, bugün yurt içinde Suriye sınırı ve ABD ile diplomatik ilişkilerin, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde dış ticaret, ABD'de perakende satış verilerinin takip edileceğini belirtiyor.