7 °C

Brent petrol, 1 haftanın en yüksek seviyesinde

Brent petrolün varil fiyatı, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 102,8 dolar seviyesinin üzerine çıktı

Brent petrol, 1 haftanın en yüksek seviyesinde

İSTANBUL - Brent petrolün varil fiyatı, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 102,8 dolar seviyesinin üzerine çıkmasının ardından son 1 haftanın en yüksek seviyesini gördü. 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, son 3 işlem gününde test ettiği 102,8 dolar direncinin üzerine çıkmasının ardından 18 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dün 102 dolar sınırından güne başlayan Brent petrolün varil fiyatı, Libya'daki siyasi ve güvenlik durumuna ilişkin endişelerin artmasıyla 102,79 dolara kadar yükseldikten sonra günü 102,68 dolardan tamamlamıştı. Bugün ise son bir haftanın en yüksek seviyesi 102,94 dolara çıkan Brent petrolün varil fiyatı, dar aralıktaki seyrine devam ederken şu dakikalarda 102,8 dolar seviyelerinden işlem görüyor. 

Analistler, Libya'ya ilişkin endişelerin arz sıkıntısını gündeme getirebileceğini, bunun ise fiyatlarda yukarı yönlü baskı yaratabileceğini belirtiyor. Brent petrolün varil fiyatının 103 doların üzerine yükselmesi durumunda 104,00 ve 104,7 dirençlerinin gündeme gelebileceğini kaydeden analistler, olası düşüşlerde 101 dolar seviyesinin destek konumunda bulunduğunu kaydediyor. 

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatındaki yatay görünüm bugün de devam ediyor. WTI'nın varil fiyatı, dün ABD'de açıklanan pozitif verilerin ardından 93,96 dolara kadar yükselse de haftalık petrol arzında artış beklentilerinin gündeme gelmesiyle 93 dolar sınırına geriledi ve günü açılış seviyesine paralel olarak 93,42 dolardan sonlandırdı. Bugün ise sınırlı hareket gözlenen WTI'nın varil fiyatı, şu dakikalarda 93,49 dolardan alıcı buluyor. 

Analistler, petrole olan talepte artış beklentilerinin, arzdaki yükseliş beklentileriyle dengelendiğini belirterek bugün ABD'de açıklanacak dayanıklı tüketim malları ile tüketici güveni endeksi verilerinin yön üzerinde etkili olabileceğini aktarıyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.