9 °C

Brent petrol 50 doların üzerinde

Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk işlem gününde OPEC ve OPEC harici petrol üreticilerinin toplantısının ardından 50 doların üzerinde yatay seyir izliyor.

 Brent petrol 50 doların üzerinde

Geçen hafta cuma günü Brent petrolün varil fiyatı 50,62 dolardan güne başlarken gün içinde en yüksek 51,02 yi gördü.

Bu sabah güne 50,81 dolarla başlayan Brent petrol fiyatı, saat 10.15 itibarıyla yatay seyir izledi. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,35 değer kaybederek 47,50 den alıcı buldu.

Petrol fiyatları petrol ihraç eden ülkelerin bu yıl ortasına kadar mutabık kaldıkları üretim kesintilerini uzatılabilecekleri beklentisine rağmen ABD de artan petrol kuyusu sayısının etkisiyle geriledi.

Bu hafta ABD de yayınlanacak, ABD petrol arzı raporu, ABD Enerji Bilgi Bakanlığı, ham petrol ve benzin stok verileri ardından cuma günü de Baker Hughes, tarafından ABD deki ham petrol sondaj kuyusu sayının açıklanması petrol piyasalarını etkileyecek önemli gelişmeler arasında gösteriliyor.

Küresel piyasalarda yoğun veri akışının olduğu bu hafta, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve Fed üyelerinin açıklamaları piyasaların yönü üzerinde etkili olacak.

Küresel piyasalarda bugün Dallas Fed imalat sanayi aktivite endeksi ve Almanya da mart ayı Ekonomi Araştırma Enstitüsü nün iş dünyası güven endeksi verileri izlenecek.

Uzmanlar, brent petrolde satışların görülmesiyle beraber fiyatların varil başına 49,70 dolara gerileceği yönünde tahminlerde bulunurken olası toparlanma durumunda ise varil başına 51,40 dolara yükselebilceğini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.