14 °C

Bursa ve Balıkesir’e 8 milyar TL destek

VakıfBank’ın Bursa Zirvesi’nde konuşan VakıfBank’ın Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, bölgeye 8 milyar TL destek sağlandığını ve ihracat gücüyle Türkiye ekonomisinin en önemli kentlerinden Bursa’nın yanındaki güç olmaya devam edeceklerini belirtti.

Bursa ve Balıkesir’e 8 milyar TL destek

BURSA (DÜNYA) - VakıfBank, düzenlediği ‘Anadolu Zirveleri’nin yedincisini Bursa’da düzenledi. Komşu Balıkesir ilinden de konukların katıldığı VakıfBank Bursa Zirvesi kapsamında VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu ve bankanın diğer üst düzey yöneticileri; Bursa Valisi Yakup Canpolat ve Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ı ziyaret etti. Ziyaretler kapsamında, Bursa ve bölgenin ekonomik gelişimine katkı sağlamak amacıyla karşılıklı görüşmeler gerçekleştirildi.

Bursa’nın aynı zamanda ülke olarak geride bıraktığımız zor günlere rağmen dimdik ayakta durmanın sembolü olduğunu belirten VakıfBank Bursa Zirvesi’nde konuşan VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, “Yedi kıtaya yayılan ihracat gücüyle dış ticaret fazlası veren, ürün çeşitliliği ve özellikle de sanayideki gücüyle kendi kendine yeten Bursa, ülkemizin göz bebeğidir. 2018’de Türkiye’nin toplam ihracatı yaklaşık 168 milyar dolar olarak gerçekleşirken Bursa, 11 milyar dolarlık ihracatıyla sıralamada ikinci sırada yer almıştır. Başta otomotiv olmak üzere sıkıntı yaşayan sektörlerimizi de göz önünde bulundurursak bu ihracat büyüklüğünün anlamını daha iyi görebiliriz. Nakdi ve gayri nakdi kredilerimizin yanı sıra reel ekonominin ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünlerimizle, bölgeye olan desteğimizi sürdürüyoruz ” dedi.

Mevduat büyüklüğü 6 milyar TL’ye yaklaştı

VakıfBank olarak Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bulunan Bursa ve Balıkesir’de 42 şube ve yaklaşık 600 çalışanla hizmet verdiklerini belirten Özcan, “Bugün itibarıyla Bursa ve Balıkesir illerimize nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla verdiğimiz destek 8 milyar TL’yi aşmıştır. Buna karşılık yine bu iki ilimizden topladığımız mevduat büyüklüğü 6 milyar TL’ye yaklaşmıştır. Bu da gösteriyor ki VakıfBank olarak bu güzel şehirlerimizden topladığımız mevduatın çok üzerinde bir kredi kullandırımı gerçekleştiriyoruz. Bankamız ve bağlı ortaklıklarımızla Bursa ve Balıkesir’in yanındaki güç olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“Ekonomide istikrar sürüyor”

VakıfBank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise ekonomide istikrarın sürdüğünü belirtti. Kavcıoğlu, “Dengelenme, değişim ve disiplin ana başlıklarından oluşan ve piyasalarca da olumlu karşılanan Yeni Ekonomi Programın olumlu sonuçları görülmeye başlandı. Ekonomimiz kontrol altında ve ekonomiye cemre düşmüştür. Bugün itibarıyla en kötüyü geride bıraktık. Enflasyon ve cari açıkta anlamlı ve pozitif hareketler görülmeye başlandı. Yabancı yatırımcı da Türkiye’ye güvendiği için yatırımlarına devam ediyor. İşsizlik konusunda adımlar atılıyor. Biz de ülkemize güvenmeli yatırımlara devam etmeliyiz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap