18 °C

Büyümede iyimseriz, veriler teyit ediyor

Londra'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan MB Başkanı Başçı, “Büyüme konusunda analistlerden daha iyimser taraftardayız, veriler de bizi teyit ediyor” dedi

Büyümede iyimseriz, veriler teyit ediyor

LONDRA - Londra'da yatırımcılar ve bankacılara gerçekleştirdiği sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, para politikasında sıkı duruşun sürdüğünü ve sıkı duruşun enflasyonda yukarı yönlü risklere yeteceğini düşündüklerini söyledi.

Enflasyonun yarısına yakınının döviz kuru geçişkenliğinden kaynaklandığını kaydeden Başçı, gerekirse ilave adım atmaktan çekinmeyeceklerini aktardı.

Başçı, “Büyüme konusunda biz analistlerden daha iyimser taraftardayız veriler de bizi teyit ediyor. Türkiye'nin problemleri enflasyon ve dış denge; iki sorun açısından da tüketici kredilerindeki yavaşlamayı olumlu karşılıyoruz; Türkiye adım adım dengeli büyüme yoluna giriyor” ifadelerine yer verdi.

"Tüketici kredilerinin büyüme hızı yavaşlıyor"

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Londra’da “Ekonomik Görünüm ve Para Politikası” konulu bir sunum da yaptı. Sunumda önümüzdeki dönemde özel kesim nihai yurt içi talep ivme kaybederken ihracatın büyümeyi destekleyeceğini vurgulayan Başçı, sıkı para politikası duruşunun, alınan makro ihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle tüketici kredilerinin büyüme hızının yavaşlamaya devam ettiğini bildirdi.

"Cari açıkta belirgin bir iyileşme gözlenecek"

Parasal sıkılaştırmanın enflasyon üzerindeki olumlu etkisinin belirli bir gecikmeyle gözlenebileceği değerlendirildiğinde, baz etkisinin de katkısıyla haziran ayına kadar enflasyondaki yükselişin devam edebileceğinin tahmin edildiğini belirten Başçı, önümüzdeki dönemde özel kesim nihai yurt içi talep ivme kaybederken ihracatın büyümeyi destekleyeceğini vurguladı.

Başçı, 2014 yılında cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğinin tahmin edildiğini vurguladı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap