16 °C

Çin büyüme hedefini yüzde 6-6,5 bandına çekti

2019 yılı için büyüme hedefini yüzde 6-6,5 aralığı olarak ilan eden Çin yönetimi, önceliklerinin istihdam olduğunu bildirdi. Ülke, ekonomisini desteklemek için büyüklüğü 2 trilyon yuana ulaşan teşvikler sağlayacak.

Çin büyüme hedefini yüzde 6-6,5 bandına çekti

Çin, 2019 yılı için ekonomik büyüme hedefini yüzde 6-6,5 aralığı olarak belirledi. Geçen yıl büyüme hedefi yüzde 6,5 olarak açıklanmış, ülke ekonomisi yüzde 6,6 büyümüştü. Uzmanlar, bu yılki hedefin alt bandında gerçekleşecek bir büyümenin, son 30 yılın en düşüğüne işaret edeceğini kaydetti.

Çin'in yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi'nin ilk gününde yaklaşık 3 bin delegeye hitaben 100 dakika süren bir konuşma yapan Başbakan Li Keqiang, ekonomideki riskleri savuşturmak ve işsizlik oranını sabit tutmak için planlarını ortaya koydu.

Bu planlar arasında harcamaların artırılması, yeni vergi indirimleri, işletmeler için harçların azaltılması gibi toplam büyüklükleri 2 trilyon yuana (yaklaşık 298,4 milyar dolar) ulaşan tedbirler var. Söz konusu teşvikler, Çin GSYH'sının yüzde 2'sine denk geliyor.

Bu kapsamda Başbakan Li, Katma Değer Vergisi'nin üretim sanayisinde yüzde 16'dan 13'e, ulaştırma ve inşaat ve diğer sektörlerinde ise yüzde 10'dan yüzde 9'a düşürüleceğini açıkladı.

İstihdam politikası

Büyüme hedefini yüzde 6-6,5 olarak belirlediklerini ifade eden Li, bu büyüme aralığının dünyaya Çin'in global büyümenin motoru olmaya devam edeceği sinyalini gönderdiğini belirtti ve istihdam yaratımının öncelikleri olmaya devam edeceğini vurguladı. "İstihdamı ilk sıraya koyacağız" diyen Li, şehirlerde 11 milyon kişiye yeni istihdam hedeflediklerini vurguladı.

Başbakan Li, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışının bu yıl yüzde 3 civarında olacağını belirterek, Afrika domuz vebası gibi yeni faktörler nedeniyle gıda fiyatlarının artabileceğini kaydetti.

Savunma bütçesi

Li, ülkenin savunma bütçesinin 1.19 trilyon yuan (yaklaşık 178,3 milyar dolar) olduğunu belirterek, 2019 yılı savunma bütçesinin yüzde 7,5 artacağını kaydetti. Çin'in savunma bütçesindeki artış 2018'de yüzde 8,1, 2017'de yüzde 7, 2016'da ise yüzde 7,6 olarak açıklanmıştı.

Öte yandan Başbakan Li, çevre kirliliğinin önlenmesinin öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, bu kapsamda toplam 60 milyar yuan (yaklaşık 9 milyar dolar) ödenek tahsis edileceğini bildirdi. Merkezi hükümetin altyapı yatırımlarının inşası için de 577,6 milyar yuan (yaklaşık 86,6 milyar dolar) ödenek ayrıldığını belirten Li, bu yatırımların ağırlıklı olarak tarım, altyapı inşaları ve kentsel dönüşüm alanlarında kullanılacağını söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap