9 °C

Çinli ICBC'den Eximbank'a 350 milyon dolarlık fon

Türk Eximbank ve ICBC Turkey arasında 350 milyon dolarlık kredi anlaşması protokolü imzalandı. Bu kaynak ile Türk Eximbank'ın 2019 yılında temin ettiği toplam kredi büyüklüğü 1,3 milyar dolara ulaştı.

Çinli ICBC'den Eximbank'a 350 milyon dolarlık fon

Çinli ICBC Turkey Bank, Türk Eximbank'a 3 yıl vadeli 350 milyon dolarlık kaynak sağladı. Böylece yurt dışı borç stoku 10 milyar doları aşan Türk Eximbank, temin ettiği orta-uzun vadeli kaynaklara bir yenisini daha eklemiş oldu. Bu kredi ile birlikte Türk Eximbank, 2019 yılının başından bu yana toplam 1,3 milyar dolarlık kaynak sağladı.

Türk Eximbank-ICBC protokol imza törenine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, söz konusu kredinin kaynakların çeşitlendirilmesi ve artırılması açısından önemli olduğunu belirtti. Türk Eximbank'ın, 2018 itibarıyla ihracat kredilerinin yüzde 53'ünü ve ihracatın yüzde 26'sını finanse ettiğini aktaran Pekcan, "Bugün imzalanan anlaşma, çeşitlenen pazarımızı ortaya koyuyor. Türkiye artık finansmanda tüm paketleri değerlendiriyor" dedi.

Global ticaretin görünümüne dair de değerlendirme yapan Bakan Pekcan, küresel ekonominin bugünlerde aşağı yönlü bir düşüş trendinde olduğunu, bu durumda korumacılık önlemleri, Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ve Brexit sürecindeki belirsizliğin önemli rol oynadığını vurguladı. Pekcan, Bakanlık olarak tüm süreçleri proaktif olarak izlediklerini ve buna göre stratejilerini geliştirdiklerini belirterek, tüm bu sürece rağmen Türkiye'de dış ticaret verilerinin pozitif katkısını gördüklerini ifade etti.

ICBC'den sağlanan kaynak 700 milyon dolara ulaştı

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da, bu kredi ile birlikte ICBC Türkiye'den gelen kaynağın toplamda 700 milyon dolarlık bir hacme ulaştığı bilgisini verdi.

ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xiangyang Gao ise, bu işlemin Türkiye'de bankacılık sistemine ve Türk Eximbank'a duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi. Gao, ICBC Türkiye olarak Kuşak ve Yol Girişimi'nin Türkiye'deki ayağında, Çinli ve Türk yatırımcıların yatırımlarına ve altyapı projelerine odaklandıklarını kaydederek, "Bu anlamda proje finansmanında tam destek sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap