25 °C

Demir cevherini kasırga vurdu!

Kasırga ve güvenlik endişeleri çeliğin hammaddesi demir cevherinin fiyatını yükseltiyor. Analistlere göre kısa vadede fiyat artışı sürebilir. (Evim Küçük)

Demir cevherini kasırga vurdu!

Evrim KÜÇÜK

Çeliğin hammaddesi demir cevherinin fiyatı dünyanın iki büyük üretici ülkesinden gelen kötü haberler nedeniyle yükselmeye devam ediyor. Batı Avustralya’yı vuran Veronica kasırgası ve Brezilya’da demir cevheri üretiminde güvenlik kaygılarının yeniden gündeme gelmesi fiyatları yukarı itiyor.

Çin’de demir cevheri vadeli işlemleri dün ilk kez 100 dolar/ton seviyesini geçti. Artışı dünyanın en büyük demir cevheri satıcılarının tedarik arzına ilişken endişesi ve çelik imalathanelerinden gelen taleple desteklendi. Dalian Emtia Borsası’nda Mayıs vadeli demir cevheri düne göre yüzde 4,4 artarak 684,5 yuan/tondan (101,8 dolar) işlem gördü. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda inşaat çeliği yüzde 1,9 artarak 3.596 yuan/tondan işlem gördü. Yüksek kaliteli demir cevheri %62 Fe CFR Vadeli İşlemlerinde ise fiyatlar dün bir ara 90 doları gördü.

5-6 dolar daha artabilir

Analistler demir cevheri fiyatlarının artması için hala alan olduğunu, mevcut seviyesinden 5 ya da 6 dolar daha artabileceğini belirtiyor. Nitekim Amerirkan finans kuruluşu Goldman Sachs, fiyat beklentilerini bu yıl ikinci kez yükseltti. Goldman, Brezilya’da daha önce yaşanan sondaj barajı felaketi nedeniyle Vale’deki üretim kaybına işaret ederek demir cevheri fiyat tahminlerini revize etti. Yatırım bankası üç ay içinde fiyatların daha önceki 80 dolar tahmini yerine ortalama 85 doları görebileceğini belirtriken, altı ay içinde ton başına 75 $ olan tahminlere kıyasla demir cevherinin ton başına ortalama 80 $ ‘a ulaşmasını bekliyor. Ayrıca, 12 aylık tahmin ton başına 65 dolardan ton başına 70 dolara yükseltildi. BHP Group, Batı Avustralya’yı vuran Veronica kasırgasının demir cevheri üretimlerine 6-8 milyon ton etki yaptığını açıklamıştıb Şirket, 2019 mali yılı üretim ve maliyet hedeflerini ise kasırga nedeniyle gözden geçireceklerini bildirmişti. BHP 2018’de 275 milyon ton demir cevheri üretmişti. Şirket bu yıl için 273-283 milyon ton hedef koymuştu.

Avustralya’nın en büyük üreticilerinden Rio Tinto da, 2018’deki üretiminin yüzde 4’üne denk gelen 14 milyon tonluk kayba uğrabileceği uyarısında bulundu. Avustralya’nın demir cevheri sevkıyatı mart ayında kasırganın etkisiyle 3 yılın en düşük seviyesi olan 57.5 milyon tona indi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap