7 °C

Dolar 2.19'un altına indi

Dolar, ABD'deki tarım dışı istihdam verileri sonrası 2,19 TL'nin altına indi

Dolar 2.19'un altına indi

İSTANBUL - Bankalararası piyasada dolar, ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin ardından son bir haftanın en düşük seviyesi olan 2,1894'ü gördü. 

Güne bankalararası piyasada hemen hemen dünkü kapanış seviyesi olan 2,2098 seviyesinden başlayan dolar/TL, ABD verilerine kadar yükseliş eğiliminde hareket ederek en yüksek 2,2253'ü gördü. 

ABD tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisi olan 185 binin altında 113 bin artış göstermesinin ardından dolar, Türk Lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,5 oranında değer kaybederek, son bir haftanın en düşük seviyesi olan 2,1894 TL'ye düştü. Dolar/TL şu dakikalarda 2,1930 - 2,2070 bandında denge arıyor. Avro/TL ise en düşük 2,9797'yi gördükten sonra bankalararası piyasada 2,9925 seviyesinden alıcı buluyor. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, Merkez Bankası'nın geçen haftalarda aldığı faiz kararının dövizdeki volatiliteye fren olduğunu belirterek, siyasetteki mevcut riskin seçim dönemine kadar fiyatların içinde olduğunu söyledi. 

Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararıyla tekrar piyasanın önüne geçtiğini ve bankaya olan güvenin yeniden sağlandığını belirten Paksoy, böyle bir ortamda döviz piyasasının yurt dışından gelecek verilere odaklandığını ve yurt dışından dolarizasyon riski oluşmadıkça dolar/TL'de yukarı yönlü güçlü bir hareket beklemediklerini dile getirdi. 

ABD'den gelen son verilerin ardından Fed'in agresif adımlar atmayacağı beklentisinin piyasada kuvvetlendiğini ifade eden Paksoy, ABD'de işsizlik oranının reel olarak hala yüksek seviyede olduğunu ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in işsizlik verisini rasyonel fiyatlayabilmek için işsizlik hedefini aşağı yönlü yeniden revize edebileceğini aktardı. 

Yurt dışında beklenmedik bir kırılma olmadığı sürece ve yurt içinde de olağandışı bir siyasi gelişme yaşanmaması durumunda dolar/TL'nin 2,15'e kadar gerileyebileceğini öngören Paksoy, aksi durumlarda 2,20-2,25 seviyelerinin tekrar görülebileceğini söyledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.