14 °C

Dolar 3.64'ü geçti

3.60'ın üzerinde seyrini sürdüren dolar/TL, bu sabah yatay açılış sonrasında yönünü yukarı çevirdi ve 3.64'ün üzerine çıktı.

Dolar 3.64'ü geçti

Nisan ortasından beri 3.50 civarında dalgalandıktan sonra geçen hafta benzer gelişmekte olan ülke para birimleriyle birlikte sert satış baskısı altında kalan dolar/TL haftaya 3.60 üzerinde yatay bir seyirle başladı. Ancak, saat 11:00'e doğru yükselişe geçen dolar 3.64 seviyesinin üzerine çıktı. 

Küresel piyasalar, jeopolitik gelişmelerin de yakından izlendiği piyasalarda sınırlı da olsa bir iyimserlik gözleniyor.

Bugün iç piyasada Hazine'nin iki yıllık gösterge tahvili yeniden ihracı izlenecek. Ancak ana gündem maddesi küresel piyasalar olmayı sürdürüyor.

Bu haftanın dış gündeminde FED Başkanı Yellen'in Çarşamba ve Perşembe günkü konuşmaları ile ABD'de Cuma günü açıklanacak TÜFE enflasyonu ve perakende satışlar verilerinin ön plana çıkması öngörülüyor.

Dolar/TL geçen hafta 3.5150'li seviyelerden sert yükselişle 21 Nisan'dan beri en yüksek seviye olan 3.6395 seviyesini test etti. Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen ve TL'ye de yansıyan değer kaybında ABD faizlerindeki yükseliş ve dolardaki değer kazancı ana etken oldu.

Ancak TL'deki satış baskısını Cuma günü açıklanan zayıf ABD verileri hafifletti ve kur haftaya 3.6150 civarında başladı. Dün günü 3.61 civarında tamamlayan dolar/TL bugün de güne 3.6120/3.6138 seviyesinden başladı. Kur, öğle saatlerine doğru hareketlendi ve 3.6440'a kadar çıktı. 

ABD'de merkez bankasının atması beklenen ve piyasaların zamanını tam olarak kestiremediği sıkılaştırma adımları dolardaki küresel değer kazancına ve ABD'de faizlerdeki yükseliş trendine neden oluyor. Bu trend ise gelişmekte olan ülke kurları üzerinde ciddi bir satış baskısı yaratıyor.

Satış baskısının başladığı dönemde TL'ye yönelik değer kazancı yönünde pozisyonların ağırlıkta olması nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL en çok değer kaybedenler arasında yer aldı.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi önceki hafta gördüğü dokuz ayın en düşük seviyesi olan 95.470'in üzerindeki seyrini sürdürerek 96'nın hemen üzerinde bulunuyor. Yellen'in Çarşamba ve Perşembe günü Kongre'ye yapacağı yarı yıl para politikası açıklamaları öncesinde endeks bugün yüzde 0.2 artışla 96.161'e yükseldi.

Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası'nın aşırı gevşek para politikasını çok uzun süre daha devam ettirmeyeceği beklentisiyle euro bölgesi devlet tahvillerini satıyorlar. Satış nedeniyle euro bölgesi tahvil getirilerindeki yükseliş ABD tahvil getirilerini de yukarı itiyor.

Dolar ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişten de destek buluyor. ABD istihdam verisinin ardından Cuma günü yüzde 2.398'e kadar yükselerek sekiz haftanın zirvesini gören ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirisi bugün de 2.39 civarındaki seyrini sürdürüyor.

Bankacılar ABD tahvillerindeki yükselişin ve dolardaki değer kazancının önümüzdeki günlerde devam edip etmeyeceğinin TL ve TL cinsi tahvil bono piyasalarında da belirleyici olması bekliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.